Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Élelmiszergazdaság

Jó árat adnak az almáért a feldolgozók

Nem csak Lengyelországban, hanem Németországban is almahiány van, ami miatt megnövekedett a kereslet a magyar alma iránt, ezért magasabb árat is kínálnak érte. A külföldi kereskedők ezért próbálnak minden lehetőséget kihasználni a gazdáknál, akik nyitottan állnak hozzájuk. Az ipari alma felvásárlási ára átlagban 80 forint körül mozog, a bioalmáért 110 forintot adnak a feldolgozóüzemek.

Lengyelország – a burgonyához hasonlóan – meghatározó almatermesztő Európában, ezért ami ott történik, arra mindig odafigyelnek. Beszédes az a szám, ami napvilágot látott, ugyanis kétmillió tonna alma hiányzott idén és tavaly is, ezért ezt be kell valahonnan pótolni. Eddig idehordták a gyümölcsöt, most innen viszik, ami az árban is megmutatkozik. A gazdálkodók ezért úgy gondolkodnak, hogy ha a külföldi kereskedők jobb árat kínálnak érte, akkor odaadják nekik. Így kevesebb lesz a bevételkiesés, mivel kevesebb volt a termés, az ár ezért sokkal magasabb akár az ipari, akár az étkezési almánál.

Az egyik legismertebb almatermesztő az országban az a Bori Vilmos, aki a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Agrárkamara elnök-helyettese is. Náluk több hete szedik már az almát. A népszerű Gála már a hűtőben van. Sokan a szeptemberi kezdéshez voltak hozzászokva, de most azzal szembesültek, hogy a gyümölcs nagy része lehullott, így a termés átlaga 20 százalékkal kevesebb lesz. Sok helyen ugyanez volt a tapasztalat az Goldennal és az Idareddel, ami októberben került volna sorra egy normális évben. Ennek ellenére jól halad a betakarítás mind a gépi, mind pedig a kézi szüretnél.

-Európában is kevesebb a gyümölcs, mert másutt is szélsőséges volt az időjárás, még a nagy almatermelő Lengyelországban is. Akinek van hűtőkapacitása, az tudja tárolni, a többiek pedig azonnal értékesítik, ezért van rá kereslet. Várhatóan 330 ezer tonna körül lesz az éves mennyiség, de az aszállyal együtt járó forróság sok helyen megégette a gyümölcsöt -összegezte Bori Vilmos.

Az őszi almák átvételi ára összességébenjónak mondható, a termés mennyisége viszont kevés. A jelenlegi adatok alapján minden idők egyik leggyengébb almatermése várható idén. A pusztító hőség miatt a becsült mennyiségnél is kevesebbre számítanak az ágazat szereplői. Ezzel együtt az is látszik, hogy keresleti piac alakult ki Európában, emiatt a léalmát és az étkezési almát is jobb áron lehet értékesíteni, mint a korábbi években.

A hatékonyságban vagyunk elmaradva, ami évtizedekre előre meghatározza az almatermesztők jövőjét. 2018 és 2022 között kritikusan csökkent az ipari és az étkezési alma árualapja. A magyar almatermelés hatékonysága, hektáronkénti hozama emiatt 50-70 százalékkal marad el a legjobb európai országok színvonalától. Keveset termelünk és drágán. Ezért fejleszteni kell. Annyira felgyorsult a fejlődés, hogy folyamatos megújításra van szükség.

Az elmúlt évben igen változatos volt az almatermés: két éve minden idők egyik leggyengébb termését éltük meg a 280 ezer tonnával, tavaly viszonylag jó volt a termés – 480 ezer tonna -, ami megközelítette azt, amit a jelenlegi 20 ezer hektár almaültetvényből ki lehetett hozni, idén pedig 330 ezer tonna várható. Az elmúlt két hét aszályos időjárás lefelé is ronthatja ezt a számot, így akár még azt a 300 ezret sem éri el, amit a szüret kezdetekor 330 ezer tonnának véltek a gazdák.

 

Agrotrend.hu/ Novenyvedoszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés