Élelmiszergazdaság

Piac

Hogyan választunk a piacon zöldséget, gyümölcsöt?

A termelői piacok működésének alapja a bizalom. A fogyasztó és a termelő személyes kapcsolatot teremthet, ez sok esetben a vásárlás alapja. Az igazán elhivatott termelői piacon vásárlók, sokszor ugyanazt a termelőt keresik és ugyanattól a termelőtől vásárolnak. Mások a termékek piacosságát nézik és ott vásárolnak, ahol megtetszik nekik a termék vagy éppen a gazda installációja. Ami számára tehát bizalomgerjesztő. Vásárolhatunk a szupermarketekben is, ahol találhatunk szebb és kevésbé szép zöldség-gyümölcs pultot is.

Mivel mindenhol élelmiszerként árusítják a zöldség-gyümölcsöt, így azt bárhol nyugodt szívvel megvásárolhatjuk. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) felelős a hazai élelmiszerbiztonságért. Megfelelő előírások mentén rendszeres vizsgálatokat végeznek a NÉBIH munkatársai annak érdekében, hogy a fogyasztók által megvásárolt ételek semmilyen körülmények között se jelentsenek veszélyt az emberekre.

Egy külön csapat az, aki a NÉBIH-en belül ételteszteket végez. Nemcsak a fogyasztói értékeket vizsgálja ez a csapat, hanem növényegészségügyi vizsgálatoknak is alávetik a termékeket. Az alábbi linken érhetők el a Szupermenta csapat eddigi munkái. 

A team egy-egy akció keretében egy-egy termékcsoportot vesz górcső alá és egyszerre több termelő, gyártó ugyanazon termékét vizsgálja meg. A vizsgálati eredményeket közzéteszik, sőt még termékajánlást is tesznek, ezzel tájékoztatva a fogyasztókat.

A hazai zöldség-gyümölcs értékesítést a NÉBIH a Szupermenta csapatán kívül is felügyeli. A felügyelők rendszeresen ellenőrzik a hazai kiskereskedelmet szemrevételezéssel, illetve mintákat is szednek, amelyeken aztán növényvédő szer maradék vizsgálatokat is elvégeznek. Ezeket a vizsgálatokat szúrópróba szerűen végzik, akár termelői piacon, akár a szupermarketekben.

A termékek vizsgálata során nagyon fontos azok eredetének azonosítása is. Ezzel az adattal azonnal nyomonkövethető az adott termék termelője, előállítója. A termelők kötelessége, hogy az általuk piacra vitt termékek csomagolásán egy matricával, egyéb megoldással azonosítsák azt. Így nemcsak a NÉBIH felügyelői, hanem a fogyasztók is tájékozódhatnak a termékek eredetéről.

Emellett, az új őstermelői rendelet előírásai szerint, az őstermelő kötelessége a pultján saját adatait, elérhetőségét feltüntetni, és a tervek szerint a NAK egy applikáció segítségével további információkat juttat majd a fogyasztók birtokába. A fogyasztó a gazda adatai alapján lekérdezheti egy adatbázisból okostelefon segítségével, hogy az adott termelő jogosult-e pl. málnát árusítani, termel-e egyáltalán hivatalosan is málnát.

A bizalom alapja az átláthatóság és a nyomonkövethetőség. A mai modern világban egyre több olyan intelligens megoldás és lehetőség van a fogyasztók kezében, amelyek segítségével rendkívül tudatos fogyasztói döntéseket hozhatnak.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés