Élelmiszergazdaság
Egyre több szlovák tej van a magyar boltokban, az áremelkedés mellett
Miközben a termelőknél lendületes a nyerstej árának emelkedése, a feldolgozók és a kiskereskedelem egyelőre mérsékeltebb ütemben drágít termékein. Az áremelést fékezheti a növekvő import, amely a folyadéktej-kategóriában ismét a szlovákok térhódítását jelzi.
Novemberben sem lankadt a nyerstej árának növekedési üteme: az első fél évben a kilogrammonként 164–166 forintos sávban mozgó hazai felvásárlási ár augusztus óta emelkedik, novemberben újabb 5,1 százalékkal 192,17 forintra. Ezzel már 20 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi árat.

Forrás: pixabay.com
A kiviteli ár mindeközben mérsékeltebben, 2,8 százalékkal lett magasabb, amivel elérte a kilónkénti 233 forintot, amely a felvásárlási árnál 21, az egy évvel korábbi kiviteli árnál pedig 31 százalékkal magasabb és közelíti az eddigi rekordot jelentő 235,99 forintos szintet.
Az Agrárközgazdasági Intézet adatai szerint novemberben 3 százalékkal több tejet vásároltak fel a hazai feldolgozók, mint egy évvel korábban, de az előző havihoz képest 2 százalékkal kevesebbet. A kivitel ugyanakkor 12 százalékkal csökkent a tavaly novemberihez képest. Így az első tizenegy hónapban a felvásárlás 3, míg az export 4 százalékkal magasabb a tavalyi időarányos adatnál, és a megtermelt nyerstej 11 százaléka ment exportra.
Idén novemberben az előző hónaphoz képest
- a trappista sajtot,
- az 1,5 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tejet 2,
- a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos friss tejet és a gyümölcsös joghurtot 1-1 százalékkal
magasabb áron adták át a feldolgozók a kereskedelemnek, míg a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tejé, az adagolt vajé és a tejfölé stagnált.
Nem drágult a trappista
A fogyasztói árakban a KSH a vajnál és a pasztőrözött 1,5 százalék zsírtartalmú ESL-tejnél 1-1 százalékos árcsökkenést mért az októberihez képest, a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tej és a trappista tömbsajt fogyasztói ára stagnált, míg
- a gyümölcsös joghurtért 3,
- a 20 százalék zsírtartalmú tejfölért 2,
- a pasztőrözött 2,8 százalék zsírtartalmú ESL-tejért és a 12 százalék zsírtartalmú tejfölért 1-1 százalékkal
többet kellett fizetni a boltokban.
Éves alapon általában 5–12 százalék körüli mértékben drágultak a boltokban a tejtermékek. A legfeltűnőbb kivétel a 2,8 százalék zsírtartalmú UHT-tej, amelynél 50 százalékos az áremelkedés. Ezt viszont a kötelező akciózás, illetve korábban az ársapka kivezetése okozta.
A tej és tejtermékek külkereskedelmében az első kilenc hónapban export 9, az import pedig 11 százalékkal növekedett előző év hasonló időszakával összehasonlítva.
Az export értéke a 2022-estől már csak 3 százalékkal marad el, míg az importé 19 százalékkal magasabb annál.
Ennek következtében a külkereskedelmi egyenlegünk tovább romlott: míg 2023-ban 8 százalékkal, addig idén 10 százalékkal magasabb értékben importáltunk tejterméket, mint amennyit exportáltunk.
Jön a tej Szlovákiából
A mennyiségi adatok alapján az első kilenc hónapban valamennyi vizsgált tejtermék importja emelkedett: a fogyasztói tejnél 20, a savanyított tejtermékeknél 10, a sajt és túró kategóriában 8 százalékkal több termék érkezett Magyarországra, mint tavaly.
A fogyasztói tejnél az idén élre törő Szlovákiából érkező import is egyre jobban növekszik, az összes behozott mennyiség 64 százaléka már szlovák tej.
A sajt és túró kategóriában pedig Németországé az első hely, ahonnan évről évre stabilan nő az import, és ebben a termékkörben már a behozatal 55 százaléka onnan jön.
A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács piaci helyzetelemzése szerint a magyar export szerkezetében idén kismértékű pozitív változás látszik: ugyan a habár nyerstejkivitelünk 31 százalékkal tovább emelkedett az első háromnegyed évben, addig sajt és túró exportunkban is 14 százalékos növekedés következett be.
Árnyalja a képet, hogy mindeközben a savanyított tejtermékek exportja 2023 után 2024-ben is tovább csökken, mégpedig 21 százalékkal. A nyerstejexportnál a horvát piac egyre erősödik, és közelíti az első számú román piac részesedését, míg a savanyított tejtermékeknél Románia a teljes export négyötödét fedi le.
Fókuszban


Zajlik a tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés
Az idei évben március 24. és április 18. között zajlik a tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés, amelyet a húsvéti időszak élelmiszerbiztonsága érdekében...


Mit tehetünk a palántadőlés ellen?
A kertészeti kultúrák palántanevelése során gyakran okoz jelentős veszteséget a palántadőlés. Elsősorban termesztőberendezésben vagy beltéren nevelt palánták esetében fordul elő...


Új KMÉ védjegyes pályázati lehetőség nyílt meg
2025. március 13-án a Pékáruk körében már a Kenyerek (közvetett, kovászos technológiával készült) termékkategóriában is megnyílt a pályázati lehetőség a Kiváló Minőségű...


A permetezőfúvóka-kiválasztás legalább olyan fontos, mint a növényvédőszer-kiválasztás
A permetezőgéppel és a rászerelt permetezőfúvókával végezzük el a kiválasztott növényvédő szerek célfelületre történő kijuttatását. Ahhoz, hogy a kijuttatott növényvédő...
Az Év Agrárembere támogatók

Agrármarketing Díjátadó és Konferencia – Hangulatvideó

Az Év Agrárembere 2024 – Fórián Zoltán az Erste Bank agrárszakértője

Fekete Zsóka – Az Év Állattenyésztője 2024-ben

Szőllősi Gábor – Az Év Agrárinnovátora 2024-ben

11. alkalommal adták át Az Év Agrárembere kitüntető díjat (videó)

Tudnivalók a lemosó permetezésről

Virágfertőző monília elleni védekezés kajsziban és meggyben

Fagyriadó: tippek a rügyező növények hatékony védelmére

Ukrán termények árasztották el a piacot – a döntés következményei

Így csordogál a víz az aszály sújtotta Dunában

Megjelent a kaliforniai lopódarázs Magyarországon

Négy új hajó felavatásával indult el a 178. balatoni hajózási szezon

Középpontban a Väderstad többszörösen díjazott munkagépe

Szupermenta fehérjepor termékteszt újratöltve: az eredmények most sem felhőtlenek
