Élelmiszergazdaság

Piac

Az Európai Bizottság szigorította a rizs alapú élelmiszerek és italok, illetve a gyümölcslevek arzéntartalmára vonatkozó előírásokat

Az Európai Bizottság által közzétett 2023/465/EK bizottsági rendelet egyes élelmiszerek esetében új határértékeket szab meg a megengedhető legmagasabb arzéntartalom tekintetében.

Az arzén a természetben eredetileg gyakran, alacsony koncentrációban előforduló félfém, azonban az ipari tevékenységek (pl. bányászat, színesfémek olvasztása és fosszilis tüzelőanyagok elégetése) által, illetve az arzéntartamú műtrágyák, rovarölő- és faanyag védő szerek felhasználása következtében számottevően emelkedett a környezetbe kerülő arzén mennyisége.


Fotó: Pixabay

Az élelmiszerekben és az ivóvízben felhalmozódó arzén számos egészségügyi kockázatot rejt. Ennek megfelelően az élelmiszerláncban előforduló szennyező anyagokkal foglalkozó tudományos testület (CONTAM) arra következtetésre jutott, hogy a FAO/WHO által javasolt, jelenleg alkalmazott 15 μg/testtömegkilogrammos határérték már nem megfelelő, mivel az élelmiszerekben felhalmozódó arzén már e határéték alatt is tüdő-, hólyag- és bőrrákot okozhat.

Ebből adódóan bizonyos élelmiszerek, így a rizs és a rizs- alapú élelmiszerek és italok esetében akár az átlagos fogyasztási mennyiségek is egészségügyi kockázatot jelenthetnek. Emellett a különösen kisgyermekek által fogyasztott és számukra előállított élelmiszerek (pl. a kisgyermekeknek szánt rizs alapú élelmiszerek, kekszek és anyatej-helyettesítő és kiegészítő tápszerek, illetve és gyümölcslevek) vezethetnek megemelkedett arzénbevitelhez és okozhatnak ezáltal egészségügyi kockázatot, különösen a három év alatt gyermekek esetében.

Mindezek alapján az Európai Bizottság a rizs és a rizs alapú élelmiszerek és italok (pl. rizsliszt, rizsitalok, rizs alapú anyatejhelyettesítő- és kiegészítő tápszerek), illetve a gyümölcslevek, visszaalakított gyümölcslé-koncentrátumok és gyümölcsnektárok, továbbá a só esetében határozott meg új határértékeket

Mivel az e rendelet hatálya alá tartozó egyes élelmiszerek hosszú eltarthatósági idővel rendelkeznek, az e rendelet alkalmazásának időpontja előtt jogszerűen forgalomba hozott élelmiszerek továbbra is forgalomban maradhatnak.

A rendelet teljes egészében kötelezően és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

agrotrend.hu / NAK, dr. Kozak Anita Andrea

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nyakas Farm
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés