Élelmiszergazdaság

Piac

Az agrárminiszter szerint új piacokat kell keresni a magyar méznek

Már második éve nem tudnak Nyugat-Európában értékesíteni a magyar méhészek, mivel az 50 százalékkal olcsóbb ukrajnai mézek kiszorítják a magyart az uniós piacról, ezért új exportrégiót keresnek a terméknek – erről beszélt a Kisalföldnek Nagy István agrárminiszter.

A tárcavezető kiemelte, hogy a legnagyobb mézsűrűséggel az európai termékek sorában a görög mellett a magyar rendelkezik. Korábban ezért is használták az uniós piacra nagy tömegben beáramló ipari műméz 30-70 százalékos arányban történő feljavítására.

Évente 15-20 ezer tonna mézet exportáltunk Nyugat-Európába, most ehelyett 40-50 százalékkal olcsóbban vásárolják meg Ukrajnától, ahonnan 720 ezer méhész menekíti ki termékeit

– vázolta a Kisalföldnek Nagy István agrárminiszter az ukrán–orosz háború kitörése óta az ágazatot érintő problémát. Mint mondta, azóta sok jó minőségű hazai méz raktáron áll, és nem jut el a svájci, német, osztrák fogyasztókhoz.

Fotó: wikimedia

Más irányba fognak exportálni

A helyzet megoldására hívtak össze válságtanácskozást szakmai szervezetekkel, szaktanácsadókkal, méhészeti egyesületekkel. A tárcavezető szavai szerint ezt követően az agrárattaséknak utasításba adta, hogy a búzához hasonlóan keressenek új piacokat a magyar méznek, továbbá az áruházláncokkal összefogva nagyszabású mézmarketingbe kezdtek. A külföldi értékesítés kiesése miatt fogynak a termelők tartalékai, mivel az állatok gondozása, utaztatása jelentős költség.

Az Európai Unióban elsőként a méhészet támogatásaként teljes adómentességet biztosítunk, és szintén egyedülállóan méhcsaládonként tizenöt eurós támogatást nyújtunk a méhészeknek. A méhészeti nemzeti programban technológiai fejlesztésre, eszközbeszerzésre pályázhatnak

– emelte ki a miniszter. A címkézési szabályozásról elmondta, hogy ezzel is a magyar termelőket védik, valamint a fogyasztónak is joga van tudni, hogy milyen arányban milyen országokból származik az üvegben található méz. Arra is kitért, hogy a viszonteladóknál néha irreális árakat lehet látni, amíg 1500 forintért veszik a méz kilóját, addig van, hogy 6-8 ezer forintért értékesítik tovább. Ennek elkerülésére érdemesebb őstermelőtől vásárolni – javasolta.

agrotrend.hu / Index

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés