Piac

Augusztusi EU agrárkereskedelmi jelentés: lassulás a júliusi csúcs után, de továbbra is többlet

2024 augusztusában az EU agrár-élelmiszeripari kereskedelmi többlete 5,2 milliárd eurót tett ki, amely enyhe csökkenést jelent a júliusi adatokhoz képest. Január és augusztus között a többlet 44,8 milliárd euróra nőtt, ami 431 millió euróval haladja meg a 2023 azonos időszakának értékét, köszönhetően az év eleji erős exportteljesítménynek. Az EU agrár-élelmiszeripari szektora továbbra is erős nemzetközi teljesítményt nyújt.

Ez a havi jelentés egy tematikus tanulmánnyal egészül ki, amely az EU, Kanada és Japán közötti történelmi kereskedelmi áramlásokat elemzi.

Export

Az EU agrár-élelmiszeripari exportja 2024 augusztusában 18,6 milliárd eurót ért el, ami 10%-os csökkenést jelent júliushoz képest, de 1%-kal meghaladja a 2023 augusztusi szintet. Január és augusztus között a kumulált export 155,8 milliárd euróra nőtt, ami 2%-os emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest.

A legfontosabb exportpiac továbbra is az Egyesült Királyság volt, 35,1 milliárd eurós (+3%) értékkel, majd az Egyesült Államok következett 19,6 milliárd euróval (+10%), amit az olíva és az olívaolaj magasabb ára és volumene hajtott. Ezzel szemben Kína és Oroszország felé jelentősen csökkentek az exportok, különösen a sertéshús, gabonafélék és tejtermékek terén.

Az olíva és az olívaolaj exportja nőtt a legnagyobb mértékben, 1,8 milliárd euróval (+58%) a magas árak miatt. Ezzel szemben a gabonafélék exportja értékben 1,3 milliárd euróval (-13%) csökkent az alacsonyabb árak miatt, de az exportált mennyiség 6%-kal nőtt. A cukor és izoglükóz exportja 184%-kal emelkedett, így az EU ismét nettó exportőrré vált.

Import

Az EU agrár-élelmiszeripari importja 2024 augusztusában 13,4 milliárd eurót tett ki, ami 8%-os csökkenést jelent júliushoz képest, de 23%-kal meghaladja a 2023 augusztusi szintet. Január és augusztus között az import összesen 111 milliárd eurót ért el, ami 3%-kal több, mint 2023 azonos időszakában.

Új tanulmány az EU agrár-élelmiszeripari kereskedelméről Kanadával és Japánnal

A szokásos havi agrárkereskedelmi jelentés mellett az Európai Bizottság egy új tanulmányt is közzétett, amely az EU-Kanada Átfogó Gazdasági és Kereskedelmi Megállapodás (CETA) és az EU-Japán Gazdasági Partnerségi Megállapodás (EPA) hatálybalépése óta eltelt időszak agrár-élelmiszeripari kereskedelmének alakulását vizsgálja. A tanulmány összekapcsolja az egyes megállapodások által biztosított piaci hozzáférési adatokat a kereskedelmi áramlások változásaival, részletes termékszinten elemezve azokat. Az elemzett két szabadkereskedelmi megállapodás egyértelmű növekedést mutat a preferenciális hozzáféréssel rendelkező termékek – például vámmentes áruk, csökkentett vámok, illetve vámkontingensek – kétoldalú kereskedelmében.

A Bizottság szorosan és átlátható módon figyelemmel kíséri kereskedelmi megállapodásait és azok végrehajtását minden szektorban. Ez nemcsak értékes adatokat nyújt, hanem segít megelőzni és elhárítani az esetleges piaci zavarokat, miközben védi az összes uniós termelő érdekeit.

CETA (EU-Kanada megállapodás)

A CETA ideiglenes végrehajtásának kezdete óta mind az európai, mind a kanadai export hasonló ütemben nőtt. Ez 2023-ban 2,1 milliárd eurós pozitív kereskedelmi mérleget eredményezett az EU agrár-élelmiszeripari szektora számára. Az EU preferenciális hozzáféréssel rendelkező exportjának piaci részesedése 14%-kal nőtt a kanadai piacon, ami további 400 millió eurós EU-exportot jelentett, különösen állati eredetű termékek, bor, italok és élelmiszerkészítmények terén. A preferenciális elbánásban részesülő kanadai eredetű import alacsonyabb mértékben (+250 millió euró) emelkedett, főként édességek, csokoládé és etanol terén.

EPA (EU-Japán megállapodás)

Az EPA hatályba lépése óta az EU preferenciális hozzáféréssel rendelkező exportja becslések szerint 267 millió euróval nőtt, ami 4%-os piaci részesedés-emelkedést jelent a japán piacon különböző termékek esetében. Az EU agrár-élelmiszeripari szektora 2023-ban 9,1 milliárd eurós pozitív kereskedelmi mérleget könyvelhetett el Japánnal. Bizonyos vámok azonban még megszüntetés alatt állnak, ami a jövőben nagyobb kereskedelmi lehetőségeket teremthet. A preferenciális elbánásban részesülő japán eredetű import alacsonyabb mértékben (+95 millió euró) nőtt, főként vegyes élelmiszerkészítmények terén.

agrotrend.hu / Európai Bizottság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés