Hírek

AM: Magyarország szorosan együttműködik az OECD-vel a világszintű élelmezésbiztonságért

Kiemelten fontos Magyarország számára, hogy az élelmiszertermelés és az élelmezésbiztonság globális stabilitása hosszú távon biztosított legyen – mondta az OECD Globális Mezőgazdasági Fórumának (GFA) párizsi ülésének nyitó hozzászólójaként Juhász Anikó agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár.

forrás: pixabay

A világgazdaság összteljesítményének mintegy felét adó, jelenleg 38 tagállamot számláló OECD a mezőgazdaság terén is aktív. A szervezet segíti tagállamait abban, hogy felmérjék ágazataik teljesítményét, a piaci tendenciákat, elemezzék a kihívásokat, és mindezek alapján megtervezzék a szakpolitikai irányokat és intézkedéseket, szem előtt tartva a fenntartható termelékenységnövekedés célját. A mostani párizsi fórumon három kihívást azonosítottak: az élelmezésbiztonságot a növekvő világnépesség számára, a gazdálkodók és az ellátási láncokban dolgozók megélhetésének garantálását, valamint a környezeti fenntarthatóságot.

Juhász Anikó az ülésen kiemelte, hogy jelenleg Magyarország tölti be az Európai Unió Tanácsának elnökségét, és ebben a tisztségében versenyképes, válságálló, fenntartható, gazdabarát és tudásalapú mezőgazdaságért dolgozik a magyar kormányzat. A reformok kidolgozása terén a stabilitás elsőrangú szempont, hiszen a többéves – az EU esetében hét évet felölelő – ciklusok csak ahhoz elég hosszúak, hogy egy frissen kiépített rendszert, mint amilyen a mostani EU Közös Agrárpolitika, lebontson és ellehetetlenítsen a szabályozó, azonban egy teljesen új rendszer felállításához nem elegendő ennyi idő. A kisebb, látszólag technikai jellegű változtatásoknak valójában jelentős szerepük van, ugyanis – a teljes újratervezéssel szemben – ezek biztosítják a működőképességet, és általában nagyobb előrelépést jelentenek az ágazat és annak fenntarthatósága számára.

A helyettes államtitkár szerint az igazodáshoz megfelelő tudásbázis, anyagi források kellenek, és hosszú távon stabil, kiszámítható szabályozási környezet szükségeltetik, valamint a kellő rugalmasság, a nemzeti, regionális sajátosságok érvényre juttatása. Szükség van ugyan az adatgyűjtésre, a mérőszámokra és a teljesítmény értékelésére, de az adminisztratív terhek nem lehetetleníthetik el a termelést. Kulcsfontosságú továbbá, hogy a kutatási szférában, a tudásbázis építése és innovációk terén ne legyen áthidalhatatlan szakadék a különböző adottságú és történelmi fejlődésű régiók között. Ennek egyik záloga, hogy az olyan kezdeményezéseket, mint például a Magyarország által elindított, közép-kelet-európai országokat, köztük EU-tagjelölteket is felkaroló BIOEAST, sikerre lehessen vinni – tette hozzá.

 

Agrotrend.hu/ FruitVeb

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés