Agrárpiac

MBH: javultak a magyar agrárium kilátásai az első félévben

A második negyedévben is javultak a magyar agrárium kilátásai, a belföldi élelmiszergazdaság egyre kiegyensúlyozottabb – mondták szerdai sajtótájékoztatójukon Budapesten az MBH Bank szakértői.

Az MTI tudósítása szerint a pénzintézet agrár- és élelmiszeripari üzletágának ügyvezető igazgatója szerint a szántóföldi növények termésátlagaira nem lehet panasz annak ellenére sem, hogy a búza- és árpa kissé a várakozások alatt teljesített.

Hollósi Dávid hangsúlyozta, hogy az elmúlt 5 év átlagát, és különösen a tavalyi mennyiséget sikerült meghaladni, annak köszönhetően, hogy a tavalyinál lényegesen jobban alakult az időjárás, közben pedig a termelési költségek mérséklődtek, az energia, a vetőmag és a növényvédők ára egyszerre csökkent.

A magas infláció és kamatszint miatt ugyanakkor a gazdasági környezet még mindig nem kedvező, a finanszírozás nehézségeit a vidékfejlesztési program pályázatai enyhíthetik majd.

Fotó: MBH Facebook-oldala

Forrásokra azért is szükség lesz, mert a szántóföldi növénytermesztés jövedelmezőségét idén rontják az alacsony értékesítési árak, hosszabb távon elkerülhetetlen a korszerűsítés, a termelés hatékonyságának javítása, az üzemméret növelése – tette hozzá.

Hollósi Dávid úgy látja, hogy az állati termékpályák kilátásai most kedvezőbbek, a jövedelmezőségük ugyanis jobban alakul, a felvásárlási árak viszonylag magasak, a takarmányalapanyag-ellátás bőségesebb, mint tavaly.

A sertéstartók közül azok számíthatnak nyereségre, akik hatékonyan termelnek és rendelkeznek bejáratott piacokkal.

Még kedvezőbb a baromfitartók helyzete, ők hosszú távon is biztos bevételre számíthatnak, a baromfi világszerte keresett húsfajta lehet a jövőben.

A szakértő szerint a válság mindenütt felhívta a figyelmet az élelmiszergazdaság jelentőségére, és Magyarország eredményként értékelheti, hogy belföldön se az állattartók, se a növénytermesztők, se az élelmiszerfeldolgozók, se a kereskedők nem mentek tönkre, a csődhullám az előző évek nehézségei ellenére is elmaradt.

“Az élelmiszergazdaságra most inkább a drága finanszírozás, a magas hitelkamatok veszélyesek, és lehetnek üzemek, amelyek emiatt kerülnek nehéz helyzetbe a következő években” – mondta Hollósi Dávid.

Héjja Csaba elemző szerint a rendkívüli élelmiszer-infláció időszakának vége, a drágulás márciusra megállt, az év végére 10 százalék alá csökkenhet.

A mérséklődéshez az online árfigyelő rendszer bevezetése is hozzájárult.

Az árstopnak köszönhetően a 2022. februári bevezetés óta 100-120 milliárd forint maradt a vásárlóknál, ennyi lehetett az érintett termékek bolti és piaci ára közötti különbség.

“Az összeg körülbelül a kiskereskedelmi forgalom 2,5-3 százaléka lehet, az intézkedés az alacsonyabb jövedelműeknek jelentett nagy segítséget” – tette hozzá.

agrotrend.hu/MTI

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nyakas Farm
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés