Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Agrárpiac

KSH: Júliusban az export kiigazított volumene 1,6%-kal csökkent

 

Idén júliusban a kivitel volumene 3,2%-kal nőtt, míg a behozatalé 5,4%-kal csökkent az előző év azonos időszakihoz viszonyítva – írta elemzésében a KSH.

Az aktívum 559 millió euró volt, az egyenleg 1,9 milliárd euróval javult az egy évvel korábbihoz képest. Júniushoz viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 1,6, az importé 0,2%-kal csökkent.

2023. júliusban:

  • A kivitel értéke 11,3 milliárd euró (4266 milliárd forint), a behozatalé 10,7 milliárd euró (4054 milliárd forint) volt.

2023. júliusban az egy évvel korábbihoz képest:

  • Euróban kifejezve az export értéke 3,3%-kal nőtt, míg az importé 13%-kal csökkent.
  • Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 3,5%-kal bővült, a behozatalé 4,5%-kal mérséklődött.
  • A termék-külkereskedelmi egyenleg 1,9 milliárd euróval javult. (Az egyenleg 138 millió euróval kevesebb az első becslésben közöltnél.)
  • A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 5,7, a behozatalban 13%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 8,3%-kal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 6,2, a dollárral szemben 14%-kal erősödött.
  • gépek és szállítóeszközök 2022. júliusi áron számított kivitele 4,8%-kal nagyobb, behozatala 8,7%-kal kisebb lett. A közúti jármű árucsoport exportvolumene több, mint ötödével, importvolumene kismértékben nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.
  • villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene kivitelben pár százalékkal emelkedett, behozatalban ugyanekkora mértékben csökkent. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport forgalma a kivitelben kismértékben visszaesett, míg a behozatalban több mint tizedével nőtt.
  • híradástechnikai, hangrögzítő és lejátszó készülék exportvolumene közel tizedével, importvolumene több, mint tizedével mérséklődött az előző év azonos időszakához viszonyítva. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 2,6 százalékponttal járult hozzá a teljes forgalom volumennövekedéséhez, míg a behozatali oldalon 3,6 százalékponttal növelte a teljes forgalom volumencsökkenését.

  • feldolgozott termékek exportvolumene 1,7, importvolumene 5,0%-kal kisebb lett. A volumenváltozást importban a műanyag alapanyag, exportban a gumigyártmány forgalma befolyásolta. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,5 százalékponttal csökkentette a teljes forgalom volumennövekedését, míg az importban 1,7 százalékponttal növelte a teljes forgalom volumencsökkenését.
  • Az energiahordozók exportvolumene 46, importvolumene 11%-kal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A mindkét oldali forgalomnövekedés döntően a villamos energia volumenének jelentős emelkedésével magyarázható. Az energiahordozók a teljes forgalomváltozás ütemét az exportban 1,8 százalékponttal növelték, míg az importban a teljes volumencsökkenést 1,6 százalékponttal mérsékelték.
  • Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 2,9, a behozatalé 11%-kal kisebb lett. A volumencsökkenést az exportban a zöldség és gyümölcs, az importban a gabona és gabonakészítmény forgalma befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált csökkenés a teljes exportforgalom volumenváltozását 0,2 százalékponttal mérsékelte, míg az importcsökkenés ütemét 0,5 százalékponttal fokozta.

  • Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 1,3%-kal nagyobb, míg az onnan érkező behozatalé 6,5%-kal kisebb lett. A termék-külkereskedelmi mérleg 1,2 milliárd euróval javult, 896 millió eurós többlet keletkezett. Az export 76, az import 72%-át bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
  • Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 10%-kal nőtt, míg a behozatalé 2,5%-kal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 682 millió euróval javult, 337 millió eurós passzívumot mutatott.

2023. január–júliusban:

  • A kivitel értéke 88,7 milliárd euró (33,8 ezer milliárd forint), a behozatalé 83,8 milliárd euró (32,0 ezer milliárd forint) volt.

2023. január–júliusban az egy évvel korábbihoz képest:

  • A kivitel volumene 6,2%-kal emelkedett, míg a behozatalé 0,3%-kal csökkent.
  • A termék-külkereskedelmi mérleg 9,0 milliárd euróval javult, a többlet 4,9 milliárd eurót tett ki.
  • A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 4,8, a behozatalban 0,5%-kal nőtt az előző év azonos időszakához mérten. A cserearány 4,3%-kal javult. A forint az euróhoz képest 0,4%-kal gyengült, a dollárhoz viszonyítva nem változott.

agrotrend.hu/KSH

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés