Agrárpiac

Kínálati nyomás a hagyma piacán

Továbbra is az előző ötéves átlagnál alacsonyabb árak jellemzik a lengyel hagymapiacot, és ez a kínálati jelleg várhatóan a szezon hátralévő részében is fennmarad.

Az előző héthez képest nem változtak Lengyelországban a vöröshagyma nagybani piaci árai, továbbra is általában stabilan az 1,00-1,40 PLN/kg (95-130 Ft/kg) közötti sávban mozognak. A nagyobb zsákokban árult vagy ömlesztett, 45+ méretű tételekért 0,8-0,9 PLN/kg (75-85 Ft/kg) közötti árat kérnek.

Forrás: pixabay.com

A piacokon lassú a tisztulás: még mindig sok a rossz minőségű, gyakran még korai hagyma. Az ilyen áru feldolgozásra megy kb. 0,20 PLN/kg-tól (18-20 Ft/kg) kezdődő nevetséges áron, bár érdemes megjegyezni, hogy az ilyen tételek azért lassan már eltűnőben vannak, és az ipari hagyma ára az utóbbi héten már inkább a 0,35-0,40 PLN/kg (33-38 Ft/kg) közötti sávban mozgott. Ez a tisztulási folyamat talán gyorsabb lenne, ha nem érkezne nagy tételekben rossz minőségű ipari hagyma Hollandiából (ez a probléma Lengyelországban évről-évre jelentkezik).

Hollandiában a hagymaárak az utóbbi időben enyhe növekedés mutattak ugyan, de ezt a folyamatot az ottani termésre vonatkozó legfrissebb adatok fékezték. A prognózisok a holland hagymatermést 1,51 millió tonna környékére becsülik (a termőterület 29,0 ezer hektárról 32,5 ezer hektárra történő növekedése mellett). Azaz akárcsak Lengyelországban, Hollandiában is nő a hagymatermés volumene, de míg Lengyelországban ezt a növekedést 5% körülire becsülik, Hollandiában a tavalyi évhez képest sokkal nagyobb a változás, plusz 300 ezer tonna, vagyis majdnem 25%-kal több. Elég sok. Az árak tekintetében a nagy kérdés mindig az export, hiszen a holland hagymaágazat erre van felépítve.

Nagy a valószínűsége annak, hogy ez a kínálati többlet egész Európára hatással lesz. Lengyelországra bizonyosan, így nem is várható, hogy az ötéves átlag alatti árszint rövid távon jelentős változást mutatna.

A Budapesti Nagybani Piacon a hazai, I. osztályú vöröshagyma ára november 7-én a 190-210 Ft/kg tartományban mozgott, a II. osztályú tételekért 140-180 Ft/kg-ot kellett fizetni, míg az I. osztályú import áruért 150-180 Ft/kg árat kértek.

agrotrend.hu / FruitVeb

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés