Agrárpiac

Élénkül a kereslet a termények iránt

Az elmúlt hetekben közelített egymáshoz a toxinos és a jó minőségű kukorica ára, főként azért, mert a fertőzött áru drágult – értesült a Világgazdaság. Van magyarországi cég, amelyik vásárol bizonyos határérték alatt olyan terményből, amelyben ott a toxin, de lengyel és olasz vevők is megjelentek a piacon.

Forrás: pixabay.com

Megélénkült a toxinos kukorica kereslete és az ára is feljebb ment – erősítette meg a Világgazdaságnak Csősz Tibor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) tanácsosa. A piaci hírek szerint Lengyelországba és Olaszországba is viszik most a kukoricát. Mint a tanácsos fogalmazott: úgy látszik, ott nem akkora probléma, ha egy kicsit magasabb a termény toxintartalma, de hogy mire használják föl, arról nem érkeztek információk. Valószínűleg sokat számít a piac beindulásában, hogy a tavalyi termés nemcsak Magyarországon, toxinos, hanem a környező országokban is – tette hozzá.

Egyébiránt inkább csak a találgatások vannak, hogy mi okozza az áremelkedést. Ezek között elhangzott az is, hogy például az adriai kikötőkből – akár egészséges terménnyel keverve – olyan országokba megy a termény, ahol kevésbé szigorú az ellenőrzés, de az is, hogy az olajpiaci fejlemények miatt nagyobb lett a kereslet az etanolra. A toxinos kukorica piacának beindulása a MOSZ-hoz érkező piaci visszajelzésekből is lemérhető. Korábban tonnánként 40 és 80 ezer forintos ajánlatokról számoltak be a termelők, ahol a 40 ezres az aflatoxinnal fertőzött tételekre szólt, ilyen áron a termény elégetése is „belefér” – mondják a piaci szakértők. Most viszont az alsó árszint 55 ezer forint környékére kúszott fel, vagyis most jóval többet adnak a vevők a toxinnal fertőzött tételekért, mint tavaly decemberben.

A január elején kiadott adatokból tehát kiolvasható volt a fölfelé mozdulás, hiszen az előző hónapokban 40-45 ezres tonnánkénti ajánlatok jelentették a piac alját – bár néhány helyről már akkor magasabb árakat jeleztek –, addig január elejére ez 55 ezerre ment föl. Mindez pedig annak ellenére történt, hogy akkor még nem igazán indult be a piac.

A tejelő teheneknél alacsonyabb a toxin határértéke

A Bács-Kiskun vármegyei adatok csak január második felében érkeztek meg, ezek pedig még érdekesebb képet rajzoltak ki, még ha az igaz is, hogy Bács-Kiskunban azért általában magasabb árak vannak, mint Szabolcs-Szatmár-Beregben vagy Hajdú-Biharban. Tehát a január 17-i információk azt mutatták, hogy 20 ppb feletti toxintartalmú terményt a Pannonia Bio dunaföldvári finomítójába beszállítva ehhez képest meglepően magas, 72-73 ezer forint tonnánkénti áron veszik át, míg ez alatt – szintén beszállítva – 80 ezer forint az átvételi ár.

Kukorica: a toxin nagy probléma, de szükség van a szemléletváltásra is
Fuzáriumfertőzést előrejelző modellt készít a gödöllői központú Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, szakértői szerint ugyanis a gombás megbetegedések nem fognak eltűnni, megjelenésükre felkészülve azonban mérsékelhető a kár. A Kukorica Kör Egyesület által rendezett konferencián elhangzott, hogy a termelőknek nemcsak új tudást kell szerezniük, hanem a meglévőt is jobban kellene használniuk.

A 20 ppb azért fontos, mert az Európai Unióban a takarmány esetében ekkora az aflatoxin-határérték a takarmány esetében, a tejelő teheneknél pedig 5 ppb. Mivel azonban a takarmánygyártás alatt növekszik az aflatoxintartalom, általában ennél alacsonyabb, 5-10 ppb aflatoxin-határértékkel vásárolnak a feldolgozók.

A termelők is óvatosabbak lettek, a minőség-ellenőrző cégek több megbízást kaptak a toxintartalom mérésére – mondta Párkányi Gábor, a Mertcontrol Hungary Kft. ügyvezető igazgatója a Mezőhír portálnak. A gazdálkodók ugyanis a valós értékek ismeretében döntenek arról, hogy mit tegyenek árujukkal. Az ügyvezető igazgató elmondta, hogy 80-as ppb-s termény esetében halomban rostálással nagyjából 50 ppb-ig csökkenthetjük az átlagos toxinszintet. Ózonnal kezelve 30-as érték alá szoríthatjuk a szennyezettséget, szín szerinti szeparátorral pedig akár 10 alá.

De ez a kezeléssor tonnánként 20 ezer forintba is kerülhet, így viszont kérdés, hogy megéri-e.

Drágult a búza is

A MOSZ információi szerint a január közepén jellemző kalászosgabona-árak is emelkedést mutattak:

  • az étkezési búzára tonnánként 90-100 ezer,
  • a takarmánybúzára 78-80 ezer,
  • az árpára pedig 80 ezer

forintos árakat jelöltek meg az adatokat szolgáltató termelők.

Mint emlékezetes, a jó minőségű búza aránya tavaly alacsonyabb volt a teljes termésben, mint egy normál évben, a takarmánybúza és az árpa árát pedig az hajtja fel, hogy a mennyiségben is gyenge termést hozó, ráadásul egy részében toxinnal fertőzött kukoricát a takarmánykeverékekben jelentős hányadban ki kellett váltani.

Egyébként a napraforgó ára is feljebb ment, ami pedig annak a következménye, hogy az ukrán termésmennyiség alacsonyabb lett a vártnál, így kevesebb feldolgozott termékkel lehet számolni.

agrotrend.hu / Világgazdaság

Tovább olvasom

Támogatók

 
Szakmai partner
Nyakas Farm
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés