Agrárpiac

Piac

Diadal a hazai borpiacon: felére csökkent az import

Beváltak az utóbbi években hozott intézkedések a borpiacon: az adminisztratív akadályoknak és a földrajzi jelzés nélküli borokra kivetett ellenőrzési jegynek köszönhetően a felére csökkent a hazánkba érkező, sokszor silány minőségű külföldi borok mennyisége. A szakemberek szerint folytatódhat a kivitel lassú növekedése, nagyobb bővülésre a világpiaci túlkínálat miatt nem lehet számítani.


fotó: 123rf

Feleannyi külföldi bor érkezett hazánkba az év első nyolc hónapban, mint egy évvel korábban, így újra nettó exportőrré vált az ország. – Az import drasztikus visszaszorulása egyértelműen az olcsó olasz dömping ellen hozott hazai intézkedéseknek tudható be – mondtaa Magyar Időknek Kiss István, a Magyar Szőlő- és Bortermelők Szövetségének elnöke. Szerinte az adminisztratív akadályok és a földrajzi jelzés nélküli borokra bevezetett literenkénti 30 forintos ellenőrzési díj jótékony hatása érződik a statisztikán.

Másrészt viszont az egyik nagy olasz bortermelő cégnél kirobbant botrány és a korábbihoz képest magasabb literenkénti árak is hozzájárultak ahhoz, hogy kevesebb külföldi bor érkezett az országba. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) jelentése szerint bár még mindig a folyó borok tették ki az import nyolcvan százalékát, a legnagyobb visszaesés is épp ezt a kategóriát érintette. Az egy évvel korábbi szinthez képest 64 százalékkal kevesebb lédig bor került az országba.

Az export lassú növekedése folytatódott, a január–augusztusi időszakban mennyiségben egy, értékben öt százalékkal több bort szállítottunk a külpiacokra. A legfontosabb partnereink közt volt Németország, Csehország, Szlovákia és az Egyesült Királyság. Kiss István szerint a következő hónapokban vélhetően tovább nő majd a kivitel, a bővülés mértéke pedig várhatóan néhány százalék körül lesz.

Nem csökkent a túlkínálat, az idei jó évjáratnak köszönhetően pedig tovább bővülhet a készlet, ezért nem várhatunk csodákat a piactól – jegyezte meg. A szakember szerint Olaszországban a tavalyihoz képest 15-20 százalékkal több bor került a pincékbe, Spanyolország pedig jelentős készleteket halmozott fel.

Mivel a magyar termőterületek kiválóan alkalmasak a magas minőség előállítására, ezért az olcsóbb tömegborok helyett a hazai fajtákra, a világpiacon egyedinek számító borokra kellene koncentrálni. Minden termelőnek el kell döntenie, hogy az újvilági borok tömegtermeléséhez hasonlóan olcsón termel, és azt próbálja piacra vinni, vagy a magyar fajtákkal kezd el foglalkozni – mondta. – Ha itthon készítünk chardonnay-t, az nem sokban különbözik az olasztól, ugyanakkor ha egy olaszrizlinget vagy a furmintot, esetleg egy kövidinkát viszünk ki a piacra, kitűnhetünk a tömegkínálatból – tette hozzá a szakértő.

Az árakkal kapcsolatban jelezte: bár az ez évi magas alapanyagárak drágulást feltételeznek, az idei évjárat mennyiségben is kiváló volt, ami árcsökkentő hatással bír. Könnyen lehet, hogy ez a két tényező végül kioltja egymást, így az idén hozzávetőlegesen a tavalyi áron kelhetnek el a magyar borok.

A hazai piacon is egyre többen keresik a földrajzi jelzéssel ellátott borokat, a termékkategória forgalma az első tíz hónapban a fehérborok esetén a felére csökkent, míg a vörös- és rozéborok iránti kereslet 57 százalékkal esett vissza, ezzel együtt a védett fehér- és vörösborokból kétszer annyi fogyott az említett időszakban. Az árak októberig 7 százalékkal nőttek az előző évhez viszonyítva, ezen belül a fehérborok két százalékkal drágultak, míg a vörös- és rozéborok ára 13 százalékkal emelkedett.

agrotrend.hu / magyaridok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés