Agrárpiac

Piac

CLAAS LEXION olajretekben

Dr. Zsiros Gézával arról szerettünk volna beszélgetni, hogyan teljesít a CLAAS LEXION olajretek aratás közben. Ennél azonban jóval többet tudtunk meg. Személyében ugyanis tudatosan, megfontoltan gazdálkodó, józan paraszti ésszel gondolkodó gazdát ismerhettünk meg, aki emellett taktikus, erős, harcias ex-politikus is.

A kárpótlási törvény egyik megalkotója ma Európa legjobb minőségű földjén gazdálkodik, a Békés megyei Kunágotán.

A nagyjából 500 hektáros családi birtok valódi mintagazdaság.

A család

Nagyapám nagyapjának képe az első ezen a tablón, ő volt ennek, az akkor körülbelül 7000 lakosú településnek a bírója. Nagyapám a gazdálkodás mellett közfeladatokat is ellátott, amiért nemcsak, hogy nem járt fizetség, de még többet is adózott, mint a többiek – vág bele a történetbe Dr. Zsiros Géza, büszkén mutatva felmenői képeit. Aztán itt van a születési anyakönyvi kivonatom is 1954-ből. Látja, azt írták rá: kisbirtokos. Pedig akkor már két éve, 1952. szeptember 5-én elvettek mindenünket, nincstelenekké váltunk.

1989-ig osztályidegennek számítottam Magyarországon. Az év májusában kaptam először kék útlevelet. Minden idők egyik legkeményebb politikai harcát vívtam meg a kárpótlásért. 1992. december 15-én volt a licitálás, akkor vettem birtokba ezt a területet, ahol azóta élek és gazdálkodom. Szó szerint a nulláról kezdtem mindent, hiszen a család csak a szántóföldet kapta vissza, a birtokon álló épületeket a földdel tették egyenlővé, a gépeket pedig elhordták.

Az olajretek

Itt a birtokon lassan húsz éve, mindig különböző méretű területen termesztünk olajretket. Idén is jó minőségű, szépen beérett az állomány, tiszta, gyommentes területen. Az olajretek betakarításának gyenge pontja mindig is a kombájnozás volt, eddig nagy veszteséggel tudtunk csak aratni.

Én magam többször kértem a gép gyártóját és forgalmazóját is, hogy legyen olyan szett, ami kifejezetten olajretek cséplésre való. Bár a repcének testvére az olajretek, de a repce cséplése rendkívül könnyű, szinte kipörög a szem a becőből. Az olajretek becője meg, egy ilyen évjáratban, mint a mostani, majdnem olyan vastag, mint a manduláé. Ezt csépelni, a szemet épségben, egészségben kiszedni, komoly kihívás. Eddig 15-30 százalékos betakarítási veszteséggel és nagy törtszem-mennyiséggel tudtuk aratni, illetve a kombájn is jelentős mennyiséget szórt le a földre.

A megoldás

Nemrégiben vettem egy 630-as LEXION kombájnt, ami a búzaaratás kezdete előtt került ide. Az olajretek a búzát követő növényem, az aratására már beszereltük az új szettet, amit a gyártó szállított az új géppel együtt. Nem kis kihívás volt betenni, de megérte. Már most látom, hogy a LEXION 630 óránként dupla akkora teljesítményre képes, mint a korábbi kombájnok. Gyakorlatilag ugyanannyit learat olajretekből is, mint búzából. Ráadásul 90-94 százalékos tisztasággal jut be a magtartályba a termény. Ha hozzáteszem, hogy 3-4 százalék aprószemmel, akkor a tisztaság máris 98%. Tehát mindössze két százalék léha, idegen anyag van a kombájntiszta termékben. Eddig ilyet még egyetlen kombájn sem produkált. Nem csak a CLAAS cégé nem, más kombájnok sem.

Az állományt illetően azt tudom mondani, hogy több ponton, a tőszámon és sortávolságon is változtattam a technológián. Eddig gabona sortávra vetettem, most a duplájára, tíz kiló vetőmag helyett csak hat kilót használtam el. Így a növények életerősek, vastagabb szárúak, az állomány a méhek segítségének is köszönhetően rendkívül jól bekötött lett. Az egyes töveket közelről megnézve láthatjuk, hogy a tőrész és az egész szár egészséges még most, aratáskor is. Mindjárt a bokrosodás elején, mielőtt magszárba szökkent volna a növény, olyan gombaölő szerrel kezeltük az állományt, ami egyrészt törpésített, szárszilárdítást is adott, és a különböző gombák ellen tartós védelmet is biztosított.

Az olajretek a mai árviszonyok mellett a 6-8 tonnás búzahozammal is felveszi a versenyt, hektáronként kevesebb termést kell szállítani ugyanazért a bevételért. Ráadásul sokkal gazdaságosabb növény, mert a termesztési költsége jóval kevesebb, mint a búzáé. Amellett pedig rendkívül jó hatással van a talajéletre.

A jövőt tekintve szerintem a zöldítés miatt egyre több olajretekre lesz szükség EU-n belül, Magyarországon is. A burgonyatermesztő országoknál pedig, a burgonyavetés előtti évben, kötelező olajretket vetni a fonalféreg kártételének megelőzése miatt. Mert ebben kiváló az olajretek, a fonalférget eltávolítja a területről.

A gazdálkodás

A föld mészlepedékes csernozjom, illetve Maros hordalékkúp, a teljes birtok súlyozott átlag aranykorona-értéke 37, tehát nagyon jó minőségű földjeink vannak.

A vetésszerkezetem rendkívül egyszerű: búza, kukorica, napraforgó és olajretek. Ahogy igényli a vetésforgó, arányaiban úgy változtatom a helyszíneket is. Ezzel a módszerrel ésszerű, jó bojtos- és karógyökér-arány alakul ki, illetve az olajos- és kapásnövényből is van elegendő.

Azért az egyszerű vetésszerkezet nem annyira egyszerű, már ami a gazdálkodási részét illeti. Rendkívül eszközigényes, nagy a szervezési igénye, a piaca viszont elég kockázatos, főleg az elmúlt években. A vagyonunk hitel- és jelzálogmentes, az elmúlt több mint húsz év összes hozadékát visszafordítottam a gazdálkodásba. Így jutottam el oda, ami itt látható: épültek terménytárolók, silók, szárító-tisztító üzem, vetőmagüzem, most épül egy malom és egy újabb csarnok, víz-, villany-, gázbevezetés, egy kilométeres bekötőút.

Egy ilyen vállalat finanszírozása és készletgazdálkodása igen komoly kihívás. De 2017-re már megvásároltam a vetőmagot, műtrágyát és növényvédő szert még a 2015-ös termés hasznából, amit most júniusban adtam el. És most vettem idén, június végén az új CLAAS LEXION 630 kombájnt is.

A jövő

Aki odafigyeléssel gazdálkodik, az sikeres, inkább a betakarítást követő rész a nehezebb: a készletkezelés, a gazdálkodás és a piac. Ez egyre nagyobb kihívás lesz, nemcsak számomra, hanem másoknak is. Éppen ezért a gazdálkodás mellett elkezdtem a terményfeldolgozást is, első ütemben lisztté őrlöm a búzát, amit termelünk. A következő lépés természetesen egy lisztraktár építése lesz. Majd amikor olyanok lesznek a körülmények, biztosan lehet majd Zsiros-kenyeret is kapni Magyarországon. Nem árulok el nagy titkot, hogy ez jó minőségű búzából készül majd, nem mindenféle adalékolt anyagokból. Ez a terv.

A döntés, hogy olajretekkel foglalkozzak, számomra jelentős lépés volt. És nagy lépés volt az is, amit a CLAAS fejlesztett és legyártott, az AXIÁL pedig leszállított nekem, nemcsak a kombájn önmagában, hanem az a szett, amivel az olajretket tudom csépelni. Ezt csak külön rendelésre lehetett megvásárolni. Nagy megnyugvást jelent, hogy így sokkal nyereségesebben tudok gazdálkodni. Úgyhogy köszönöm AXIÁL, köszönöm CLAAS!

AXIÁL Kft.

(X)

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés