Agrárpiac

Piac

Almamatek: hiába osztogatták a belgák, a maradék így is a kukában végezte

A belga alma- és körtetermesztők nehéz helyzetben vannak az orosz embargó miatt: a teljes termésmennyiség 4%-át az orosz embargó miatt a gazdáknak ki kell vonni a piacról. Az ír almatermesztők helyzete sem egyszerű.

A belga gazda szövetség nyilatkozata szerint mintegy 25.700 tonna almáról és körtéről van szó, amely a teljes termésmennyiség 4%-a. Ezt az orosz embargó miatt a gazdáknak ki kell vonni a piacról, vagyis meg kell semmisítenie, .

A gazda szövetség felhívja a figyelmet, hogy a döntést nem volt könnyű meghozni, sokkal inkább kedvező helyzet lenne, ha ezt a mennyiséget is a megfelelő piaci áron lehetne értékesíteni. Egy ilyen drasztikus megoldás csak akkor határozható meg, ha az léalma ára 10 Cent, a lékörte ára pedig 12 Cent alatt áll.

A gazdálkodók tehetetlenek voltak, és a területeiken halmokban álló és tönkremenő jelentős almamennyiségről a nehéz időszakban fényképek is megjelentek, amelyek kapcsán a belga gazda szövetség azonban több nyilatkozatában is hangsúlyozta, hogy a felesleges alma, körte egy részét szét is osztották, illetve egy jó része biogázüzemekbe került.

Az ír almatermesztők helyzete sem egyszerű az embargó miatt, ugyanis a lengyelországi alma egyik fontos felvásárlópiaca Oroszország lenne, mivel azonban a határ azonban zárva van, így a lengyel almának új vásárlókat kell találni. Egy ír gazdálkodó elmondása szerint az ír cider/almaborüzemek nem vásárolják meg a helyi termelőktől az almát, mert azt a kedvezőbb áron elérhető lengyel almával helyettesítik.

Ezzel együtt igen jelentős folyamatok zajlanak Oroszországban. A Fuit&Légumes szeptemberi számában (364. szám) jelent meg az a hír, miszerint az orosz Mezőgazdasági Minisztérium nyilatkozata szerint 2020-ra Oroszország, hús-, tej- és zöldségtermelésből önellátóvá válna. Továbbá cél a hazai gyümölcstermesztés fejlesztése, a citrusféléken kívül növelni kívánják a belföldön előállított gyümölcsfogyasztás arányát is. Az orosz agrártermelés 2015 és 2016 között 17%-kal növekedett. Elsőként sikerült elérni ezzel a növekedéssel a 76 milliárd dollár előállított értéket is. Ugyanakkor megállapítható az is, hogy a 2014-es orosz embargó óta az élelmiszerek ára jelentősen növekedett.

Az embargó akár 2017 végéig is meghosszabbítható – nyilatkozta korábban az orosz mezőgazdasági miniszter.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés