Agrárpiac

A gazdasági recesszió az agráriumot is sújtja, de idén ez megváltozhat

Elsősorban a beruházások visszaesése miatt nem tudott érdemben növekedni 2024-ben a magyar gazdaság, de 2025-ben ez már változhat – vélekedik Tardos Gergely, az OTP vezető elemzője, aki azt is elmondta, hogy idén 2 százalékos GDP-bővülést várnak.

forrás: pixabay

A tavalyi növekedés összességében 0,4 százalék körül lehetett Tardos Gergely szerint, és az OTP vezető elemzője úgy látja, speciális év volt 2024, mert a fogyasztás viszonylag lendületesen, 3-4 százalék körüli ütemben bővült, viszont 14-15 százalékkal estek a beruházások, és minimálisan csökkenhetett az export is. Ezen okok miatt a hazai növekedés alacsonyabb lesz annál, mint amit az év elején vártak.

A kormány 3,4 százalékos GDP-bővüléssel terjesztette be az idei költségvetést, az OTP elemzői 2-2,5 százalékos növekedéssel számolnak. A bizonytalanság jelentős, az OTP elemzője szerint a fő kérdés az, hogy változnak-e a beruházási folyamatok, mert ahhoz adottak a feltételek, hogy a tavalyihoz hasonló mértékű fogyasztásbővülés legyen. A számításaik szerint a munkanélküliség viszonylag alacsony marad, a reálbérek pedig emelkednek, de kevésbé, mint tavaly.

A nagy kérdést a beruházások jelentik, ott a visszaesés fő oka az, hogy korábban nagyon magas szintre emelkedett a hazai beruházási ráta. “A GDP majdnem 30 százalékát költöttük a csúcson beruházásra, és erről a magas szintről kezdődött a korrekció, amikor a növekedési kilátások romlottak” – mondta Tardos Gergely, és hozzátette: nagyon magas szintre kellett emelni a kamatot, és a korábbi erős ingatlanpiaci növekedésből átmentünk egy ingatlanrecessziós időszakba.

A fentiekhez hozzájárult még két tényező az elemző szerint, egyrészt az európai uniós források jelentős részének a befagyasztása, másrészt az állam a saját beruházásait a költségvetési egyenleg javítása miatt visszafogta.

“Ha átnézünk az idei évre, azt látjuk, hogy a növekedési kilátások valamelyest javultak” – mondta az OTP elemzője. Kiemelte, hogy “a lakáspiac elindult fölfelé, a fejlesztők már bátrabbak. Ahogy a fogyasztás bővül, egyre több ágazatban épül le a korábbi kapacitásfelesleg, kezd kialakulni kapacitáshiány. A nominális és a reálkamatszint is lejebb került, ami támogatja a hitelezést.”

A Magyarország számára rendelkezésre álló európai uniós források felhasználásáról Tardos Gergely elmondta: ez valószínűleg az idei év második felére, és 2026 elejére esik majd, és hozzátette:

“a rendelkezésre álló adatokból azt gondoljuk, hogy az állami beruházások csökkenése véget ért”.

Mindezek alapján az elemző kijelentette, bízni lehet abban, hogy a beruházások csökkenése véget ér, és akár kiléphet a technikai recesszióból a magyar gazdaság.

 

Agrotrend.hu/ Infostart

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés