Agrárpénzek

Piac

Vidékfejlesztés: forráslehívásban jók vagyunk – idén is lesz még kiírás!

Még idén meghirdetik a mintegy 151 milliárd forintos kerettel elinduló élelmiszeripari beruházásokat célzó pályázatot – nyilatkozta a Magyar Időknek Kis Miklós Zsolt. Ezen kívül az év végéig még több új felhívás jelenik meg, köztük a sokak által várt kertészeti pályázatok. Az agrár-vidékfejlesztési államtitkár szerint az év végéig az előző ciklus összes vidékfejlesztési forrásával el tudunk számolni.


fotó: 123rf

Nem számol forrásvesztéssel a 2007 és 2013 között rendelkezésre álló vidékfejlesztési támogatások kapcsán a Miniszterelnökség. Kis Miklós Zsolt agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkár elmondta: év végéig az összes pályázó, aki jogerős határozattal rendelkezik és a kifizetési kérelmével is minden rendben volt, megkapja a támogatást. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnak idén még mintegy nyolcvanmilliárd forintot kell kifizetnie a nyertes pályázóknak. – Ha ez sikerül, akkor számításaink szerint épp annyi pénzt juttatunk el a gazdákhoz az év végéig, mint amekkora összeg az uniós keretben még rendelkezésre áll – jelentette ki az államtitkár. Szavai szerint néhány tíz milliárd forintot tehet ki az az összeg, ami azon pályázatokból folyik vissza, amelyek esetében a kedvezményezettek nem tudták teljesíteni vállalásaikat. Az államtitkárság úgy kerülte el ezt a forrásvesztést, hogy még az idén is nyitott meg jogcímeket, illetve az uniós kereteket meghaladó mennyiségben fogadott be pályázatokat, így a többletvállalást most éppen e hátramaradt összegek tudják fedezni. – Nyilván számítottunk arra, hogy lesznek olyan fejlesztések, amelyekkel nem tudnak elszámolni a gazdálkodók, ezért eleve nagyobb összegre kötöttünk kötelezettségvállalást – jegyezte meg.

Az új támogatási időszakkal kapcsolatban elmondta: az év végéig számos új felhívás jelenik majd meg. Köztük azok a programok is, amelyek a nagy munkaerő-igényű ágazatok fejlesztéseit szolgálják. Így az eredetileg tervezett időponthoz képest kis késéssel ugyan, de megjelennek többek között a sokak által várt kertészeti pályázatok. Köztük az üvegházak, fóliaházak létesítésére és az ehhez kapcsolódó geotermikus energia hasznosítására, illetve a kertészetek korszerűsítését, és az ültetvénytelepítést szolgáló felhívás is. Az év végéig megjelenik az élelmiszeripari beruházásokra fordítható, mintegy 151 milliárd forint értékű pályázat is. Emellett az előkészítés utolsó fázisában van a védett őshonos állatfajták genetikai és a ritka, illetve veszélyeztetett növényfajták megőrzését célzó kiírás.

Mivel az államtitkárság a pályázat előkészítésének kezdetétől bevonja az érintett és megfelelően reprezentatív társadalmi és szakmai szervezeteket is, van olyan tender, ahol már a negyedik vagy ötödik egyeztetésre kerül sor. Így biztosítható, hogy csak olyan kiírásokat hirdetünk meg, amelyek a szakma véleményét is tükrözik, ugyanakkor a széles körű egyeztetés nagyobb időt vesz igénybe – mondta az államtitkár. Emiatt – tette hozzá – és az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások elhúzódása következtében lesznek olyan pályázatok, amelyek átcsúsznak a következő év elejére. Az állattenyésztőknek szánt támogatások kapcsán egy hosszú egyeztetésen van túl a kormány, mivel Brüsszel álláspontja szerint az ágazatonként elkülönített keret nincs összhangban a vidékfejlesztési program céljaival, ám a tárgyalások végén a bizottság is elfogadta az állattenyésztők érdekeit szolgáló magyar álláspontot – emelte ki az államtitkár. Az állattartó telepek korszerűsítését célzó felhívások így legkorábban januárban jelenhetnek meg.

Az államtitkár azt is közölte: mivel a hitelkamatok történelmi mélypontot értek el az elmúlt időszakban, így a Miniszterelnökség úgy döntött, hogy a vidékfejlesztési támogatások kapcsán egyelőre nem él a kamattámogatás lehetőségével. Eredetileg a pályázók az elnyert támogatás tíz százalékát fordíthatták volna piaci hiteleik költségeinek csökkentésére. Ugyanakkor Kis Miklós Zsolt szerint a Magyar Nemzeti Bank hitelprogramjában olyan olcsón jutnak kölcsönhöz a gazdálkodók, hogy jobban járnak, ha az elnyert összeget teljes egészében a beruházás finanszírozására fordítják.

agrotrend.hu / magyaridok.hu
 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés