Agrárpénzek

Piac

Nehéz helyzetben az olasz almaexport

Az olasz almatermesztők szövetségének (Assomela) marketing bizottsága február 8-i rendes gyűlésén elemezte a 2022. januári értékesítési számok alakulását, és az inputanyagárak emelkedését, valamint a logisztikai problémákat említették az idei legnagyobb kihívások között.

Az emelkedő alapanyag- és energiaköltségek egyelőre nem jelentek meg az alma árában, ami a termelők jövedelmezőségét rontja, de ez hosszú távon nem tartható fent. A logisztika területén az egyik legnagyobb gond, hogy becslések szerint Olaszországban körülbelül ötvenezer teherautósofőr hiányzik, a másik pedig a folyamatosan növekvő szállítási költségek mellett a tengeri szállítmányozásban használt hűtőkonténerek hektikus rendelkezésre állása.

fotó: pixabay.com

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a koronavírus-járvány előtt a normál esetben 45-50 napig tartó szállítások időtartama 100 napra tolódott ki, és mostanában már az egy-két hetes késések teljesen megszokottnak számítanak a nemzetközi kiszállítások során. Valentina Mellano, az Assomela egyik elnöke szerint nem valószínű, hogy a globális helyzet rövid távon javulna a két év alatt felhalmozódott késések, torlódások miatt, ami jelentősen megnehezítheti az exportőrök tevékenységét. Ez nem csak azzal jár, hogy az olasz exportőrök nagyobb kihívásokkal találkoznak mindennapi munkájuk során, hanem a déli féltekéről Európába irányuló almaszállítmányok is nehezebben érnek ide, ami viszont valamelyest enyhítheti a belpiaci nyomást, és az európai készletek gyorsabb kiürülését teszi lehetővé.

Az olasz almakészletek alakulása

A januári olasz almaértékesítés volumene 180 ezer tonna volt (belföldi és export együtt) az Assomela adatai szerint, ami nagyjából megfelel a korábbi évek eladásainak, ezzel a raktárkészletek mennyisége 1,02 millió tonnára változott, ami ugyancsak hasonló az előző években megszokott szinthez. A fajtákon belül a Golden Delicious decemberi értékesítése nagy fellendülést mutatott, és 55 ezer tonna körül alakult. A kisebb termés miatt a Red Delicious készletek szintje valamivel 100 ezer tonna alatt van. Mindkét fajtánál problémát jelent a megszokottnál kisebb gyümölcsméret, ezért nehezebb számukra piacot találni. Jól teljesített a Gala is 35 ezer tonna feletti eladott mennyiséggel, a kisebb termés miatt pedig 60 ezer tonna alá csökkent a Granny Smith készletszintje. A Fuji eladások kis mértékben élénkültek, januárban 17 ezer tonnát értékesítettek.

agrotrend.hu / FruitVeb

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés