Agrárpénzek

Piac

Nagyon lent van a liba ára

Megmaradásukért küzdenek a hazai liba- és kacsatartó gazdák. A megnövekedett termelési költségek legalább harmincszázalékos növekedést indokolnának az átvételi árakban, a piac azonban sem itthon, sem külföldön nem tud ilyen mértékű drágulást megfizetni. Az ágazat szereplői attól tartanak, hogy fel kell hagyniuk a termeléssel, így tovább csökkenhet a hazai liba- és kacsalétszám.

Veszteségesen zárhatják a hazai liba- és kacsatartó gazdaságok az ágazat egyik legfontosabb időszakának számító őszi–téli szezont az idén. A Márton-naphoz kapcsolódó liba- és kacsafogyasztás az elmúlt években folyamatosan emelkedett, az idén ugyanakkor várhatóan megtorpan a forgalom bővülése. A pesszimistább várakozások szerint az sem elképzelhetetlen, hogy a megszokottnál kevesebb víziszárnyast tudnak eladni a termelők a hazai és a külföldi piacon egyaránt. Ennek oka, hogy az elmúlt hetekben tapasztalható árrobbanás a baromfiágazatot sem kímélte. A szárnyasok esetében a termelési költség 60-70 százalékát a takarmányok ára teszi ki, ahol jelentős, mintegy 30-40 százalékos drágulás következett be. Ehhez adódik hozzá az energiaárak jelentős növekedése, a gazdáknak ráadásul a béreket is folyamatosan emelniük kell, ha szeretnék megtartani a munkásaikat.

fotó: hippopx.com

Szabó Miklós, a Magyar Lúdszövetség elnöke szerint az ágazat mára eljutott arra a pontra, hogy az átvételi árak nem fedezik az előállítási költségeket, a gazdák vesztesége minden eladott szállítmánnyal egyre nő. Ha az árak nem rendeződnek, az a termelésre is kihatással lesz. Már most számos olyan gazda van, akit csődbe vihet a kialakult szituáció. 

Folyamatosan harcolunk a magasabb árakért, a kereskedők ugyanakkor attól tartanak, hogy a drágább áru a nyakukon marad  – fogalmazott az elnök. 

Az áruházláncok félelme nem alaptalan, hiszen a vásárlók jelentős része csupán az ár alapján dönt. Az áremelkedés minden bizonnyal az őszi–téli forgalmat is visszafogja majd, ennek mértékét azonban egyelőre nehéz lenne megbecsülni. – Lehet, hogy a közelgő Márton-nap alkalmából nem libát választ majd a fogyasztó, hanem a valamivel alacsonyabb áron elérhető kacsát teszi majd a kosarába. De az is benne van a pakliban, hogy egyiket sem tudja majd megvásárolni – mondta lapunknak a lúdszövetség elnöke. 

Egy szerényebb mértékű drágulás már érezhető a piacon, Szabó Miklós számításai szerint ugyanakkor a termelési költségek emelkedése legalább 30-40 százalékos áremelkedést indokolna.

A helyzet nemzetközi szinten sem jobb, más európai országokban is érzékenyek az árakra a vásárlók. Az itthon felnevelt libák kilencven százalékát a német ajkú nemzetek fogyasztják, de Szabó Miklós szerint sem Németországban, sem Ausztriában nem tudják érvényesíteni az átadási árakban a megnövekedett költségeiket. 

A hazai libatenyésztők abban reménykednek, hogy mivel – részben a termelési költségek, részben a 2019–2020-as madárinfluenza-járvány következményeként – valamelyest hiány van a pia­con, el tudják majd adni a portékájukat az exportpiacokon. A kérdés csak az, milyen áron veszik majd meg a magyar libát a külföldiek. 

A madárinf­luenza miatt itthon is csökkent a termelés, a szokásos 7-8 millióval szemben csupán négymillió libát tudnak piac­ra vinni idén a gazdák. Szabó Miklós szerint ezt a mennyiséget el tudják adni a piacon, ugyanakkor hatalmas csapást mérhet az ágazatra, ha a Covid-járvány miatt ismételten bezárnak a szállodák és az éttermek, hiszen az úgynevezett Horeca szektornak szállítják le az itthon megtermelt baromfihús negyven százalékát.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés