Agrárpénzek
Piac
Mit érdemes tudni az agrárgaranciáról, más néven az intézményi kezességvállalásról?
Az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) mintegy 420 milliárd forint hitelt biztosít kezességével az agráriumban és a kapcsolódó ágazatokban. Folyamatosan nőtt az elmúlt években a mezőgazdaság garantált hitelállománya, és további növekedés prognosztizálható a várható beruházásokhoz kapcsolódó pályázati forrásbőség, illetve a korona-válságban fokozódó likviditási igények miatt. Így a banki finanszírozásért folyamodó mikro-, kis- és közepes méretű vállalkozások többsége már találkozott vagy találkozni fog az AVHGA-val és szolgáltatásával, az intézményi kezességgel. Cikkünkkel segítünk jobban megismerni ezt a pénzügyi támogatási formát.
Hogyan segít az AVHGA kezesség?
-
Az AVHGA kezesség a banki kockázatkezelés fontos eszköze: biztos megtérülés a banknak, amely növeli a kockázatvállalási hajlandóságot.
-
Az AVHGA kezesség bevonása nagy mértékben javítja a gazdálkodók hitelhez jutási esélyeit és a hitelkondíciók tárgyalása során jobb alkupozíciót jelenthet a vállalkozás számára a bankkal szemben (pl. alacsonyabb kamat, hosszabb futamidő, más fedezetek kiváltása)
-
Ingatlan fedezetek vagy egyéb biztosítékok helyett, vagy azok mellett is bevonható a kezesség. Az AVHGA kezességvállalásának jogszabályi feltétele legalább még egy fedezeti elem bevonása, ami banki döntés alapján akár egy magánszemély kezessége is lehet.
-
Támogatást jelent a vállalkozások számára, amennyiben a jogszabályi keretek a kedvezményes díjon történő kezességnyújtást lehetővé teszik.
-
Az Agrárminisztérium a vállalkozó által fizetendő díj mintegy kétharmadát állja a vállalkozó helyett, így a vállalkozásnak kevesebbet kell fizetni.
-
A vállalkozás által fizetendő, támogatásnak minősülő kezesség díja agrárhitelek esetén a hitel összegének maximum 0,4%-a, amely díj a teljes futamidő alatt fix, és 80%-os mértékű kezességvállalás esetén értendő.
fotó: piqsels.com
AVHGA Krízis Agrárgarancia Program
A Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében meghirdetett AVHGA Krízis Agrárgarancia Program 2021-ben is kivételes lehetőséget biztosít a nehezebb helyzetbe került vállalkozások széles körének:
-
rendkívül alacsony kezességi díj
-
a „de minimis” támogatási keretek kímélése átmeneti támogatási jogcím alkalmazásával
-
a bankoktól a hitelezés kockázatának akár 90%-át átvállalja az AVHGA
-
A kezességvállalás maximális összege 5 millió euró, amely nagy összegű hitelek garantálását is lehetővé teszi. A hitelösszeg nem haladhatja meg a vállalkozás 2019. évi teljes árbevételének 25%- át; illetve az éves bérköltségének kétszeresét; vagy nem lehet több mint a vállalkozás 18 havi likviditási szükséglete
-
a Magyar Állam 90%-os viszontgaranciája kapcsolódik az ügyletekhez
Milyen finanszírozási igények esetén jön szóba az intézményi kezesség?
-
Likviditást biztosító folyószámla vagy rulírozó hitelekhez
-
Forgóeszköz finanszírozást biztosító hitelekhez
-
Beruházási hitelekhez
-
Faktoring ügyletekhez
-
Lízing ügyletekhez
-
Vidékfejlesztési Program nyertes pályázataihoz kapcsolódó beruházási önerő hitelekhez, támogatás-előfinanszírozó hitelekhez vagy akár a támogatási előleget biztosító bankgarancia ügyletekhez is
fotó: pixnio.com
Az AVHGA kezesség bevonásának folyamata
1) A gazdálkodó felkeresi a bankot finanszírozás igényével, ahol megállapítják, hogy kaphat-e hitelt.
2) Amennyiben a vállalkozás a felajánlható fedezetekben nem bővelkedik, vagy inkább nem terhelné zálogjoggal a vagyonát, arra is van lehetőség, hogy a kérelem során előre jelzi a vállalkozás a banki ügyintézőnek, hogy szeretné igényelni az alapítvány készfizető kezességét.
3) A bank dönt a saját fedezeti elvárásairól.
4) Kizárólag a bankban történik ügyintézés, az AVHGA-val nem kell felvennie a vállalkozásnak a kapcsolatot. A bank ügyintézői segítségével ki kell tölteni az AVHGA igénylési dokumentumokat, majd a bank továbbítja a kezességi kérelmet az AVHGA-nak.
5) A kezességi igény elbírálásának határideje átlagosan 1,1 munkanap. Az alapítvány a bírálat alatt lekérdezi a Magyar Államkincstártól a vállalkozás szabad de minimis vagy átmeneti támogatási jogcímre vonatkozó kereteit, valamint a beruházási projekt esetén ellenőrzi az ügylet támogatásintenzitását. Ezek tükrében megállapítja, hogy az ügylet támogatható-e, milyen támogatási kategóriában tud kezességet vállalni. Ez a döntés határozza meg végső soron a díj mértékét is, amely az esetek 99 százalékban kedvezményes.
6) Az AVHGA kibocsátja a bank számára a kezességi levelet és a kezességi díjszámlát, és ezzel egy időben e-mailen megküldi a vállalkozás számára az ügylethez kapcsolódó támogatástartalom igazolást.
7) A bank a kezességi levél kiadása után folyósíthatja a szerződéses hitelösszeget a vállalkozásnak.
8) A kezességi díjat a banknak fizeti meg a vállalkozás, direkt kapcsolat ez esetben sincs az alapítvány és a vállalkozások között.