Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Agrárpénzek

Piac

Beköszöntött a Vírusok Kora

A sertéspestis és a baromfiinfluenza után a koronavírus megjelenése számos fenntarthatósági kérdést, más szóval létkérdést vet fel. Aki ezekre nem tud igenlő választ adni, menthetetlenül a pálya szélére sodródik. A járványok kíméletlenül tisztítják a piacot.

A versenyképesek még nyerhetnek is vele, míg a mezőny vége lemorzsolódik. A vírusokkal együtt kell élnünk. Ami viszont biztos, hogy ami utánuk jön, már nem ugyanez a világ lesz. Tekintsünk bele ebbe az üveggömbbe!

  • Elnézést a profán hasonlatért, de a városiasodás és az állattenyésztés intenzifikálódása nagyon hasonló folyamat. Legalább egy közös következményük is tetten érhető, fokozódik a járványveszély. A „telepi higiénia” elsődleges szemponttá válik. Hosszú távon is hasznos, ha nagyobb figyelmet fordítunk a személyes és környezeti higiéniára, ha jobban figyelünk egymásra. Érdekes viselkedési formák, minták törnek elő, ijesztő időket idézve.Mielőtt azonban bárki megbántódna, az összehasonlítás itt véget is ér.
  • Helyette inkább arra hívnám fel a figyelmet, hogy a helyzet alkalmat ad arra, hogy a társadalom jobban megértse, és tisztelje azokat az erőfeszítéseket, amelyeket az állattartók tesznek nap mint nap. Erre a szakmának kommunikációs eszközökkel rá kellene most erősíteni.
  • A jövő állattenyésztése zárt lesz és automatizált. Megint egy analógia: az üvegházi hajtatás tapasztalatai nyomán egyre több növény termelése terelődik, fog terelődni e berendezésekbe. Az állattartásban az odáig vezető út minden egyes járvánnyal egyre rövidebb. A gépek nem csak a munka fizikai részét veszik ki a kezünkből, hanem a mérést, detektálást, elemzést, a tenyésztési munkát és a végén a döntéshozatalt is. Ennek megfelelően fog átalakulni a telepek szerkezete, működése, menedzsmentje is.
  • Az állattartással szembeni elvárások egyre keményebbek lesznek. A jórészt gerjesztett, fogyasztókat megtévesztő kampányok politikai üzenetté, aztán szabályokká alakulnak, aminek mindannyian megisszuk a levét. Az előírásoknak való megfelelés versenyképességi hátrányt okoz, közösségi pénzt emészt. Ettől még persze meg kell felelni nekik, de ez növeli a költségeket, emeli az árakat. A felfelé tartó árspirálban pedig javul a helyettesítő termékek pozíciója.
  • A húsfélék világpiaca az előttünk álló évtizedben is dinamikusan fog bővülni. A sertéshúsé például évente átlagosan félmillió, a baromfihúsé 400 ezer, a marhahúsé 200-300 ezer tonnával. A húsfogyasztás éves növekedése is megőrzi ritmusát: a baromfi évente 2,2, a sertéshús 1,6, a marhahús 1,1 százalékkal fog bővülni globálisan. Ha részt kívánunk ezekből a tortákból, akkor olyan tudatos építkezésbe kell kezdeni, mint történik az a csirkeszektorunkban. Miközben a baromfihús iránti igény viszonylag egyenletesen fog növekedni a világban, addig a sertés és marhahúspiaci növekedést Kína fogja meghatározni.
  • Ha egy önkényesen kiválasztott 1995-ös állapothoz nézzük, akkor például a sertésállomány csaknem felére csökkent, a gazdasági társaságok aránya pedig 47-ről 82 százalékra emelkedett benne. Ez azt jelenti, hogy a csökkenés csaknem teljes egészében az egyéni gazdaságokban történt. S ha ez nem is azonosítható egyértelműen a háztáji gazdálkodással, jellemzően a nagyobb üzemek felé terelődik az állomány, illetve azokban marad meg. A kocaállomány tekintetében is hasonló helyzettel, arányokkal találkozunk. Ebből több dolog is következik. Egyrészt, az Erste Agrár Kompetencia Központ arra számít, hogy ebben az évben még az első számlálás mutathat némi csökkenést, de ez is inkább az egyéni szektor zsugorodásából adódik. Az év második felében már számítunk a gazdasági társaságoknál némi emelkedésre. Ennek hátterében a PRRS mentesítési program lefutása utáni visszatelepítések és a kedvező árak miatti javuló termelési kedv állhatnak. Mivel a beruházások is sokkal inkább a gazdasági társaságok technológiai színvonalát erősítik -és a jelen és jövő járványügyi kihívásainak, valamint tartósan szigorodó termelési szabályainak is jellemzően a gazdasági szervezetek társaságok tudnak majd megfelelni – a koncentrálódás nem áll meg, sőt. Egyre gyakrabban hallunk telepvásárlásokról.
  • Előrejelzésünk szerint a jövő évben már némileg emelkedhet a sertésállomány az országban. Korábbi cikkünkben is jeleztük (https://www.agrotrend.hu/piac/agrarpenzek/serteshus-te-draga), arra számítunk, hogy az árak még évekig magasan maradnak, s bár az önköltségek is megugrottak, a jövedelmezőség javul. Az erősödő globális piaci hiány felfelé tolja az árakat, aminek vannak olyan árnyoldalai is, hogy bár a világon egyre többen férnek hozzá a húshoz, az országokon belül egyre szélesebb rétegek számára válik luxuscikké a hús.

Forrás: KSH        *Erste Agrár Kompetencia Központ előrejelzés

  • A baromfihús igazi nyertese a fizetőképesség világszintű emelkedésének. A hazai adottságok, a magas integráltság lehetővé teszi, hogy részt kérjünk ebből a sikerből. Előrejelzésünk is ezt tükrözi. A magas szervezettséggel összefüggésben az állomány a gazdasági szervezetek felé koncentrálódik, előrejelzésünk szerint két-három éven belül háromnegyede ezeknél lesz. A feldolgozásban is tetten érhető a koncentrálódás, ami a nemzetközi versenyképességnek is előnyére válik.

Bár Húsvétig nem számítunk tojásár növekedésre, arra számítunk, hogy a tojóállomány továbbra is lassan zsugorodni fog.

Forrás: KSH        *Erste Agrár Kompetencia Központ előrejelzés

  • A marhaállomány növekedése nem tarthat örökké. Véleményünk szerint, már közel vagyunk a tetőzéshez. A térségbeli konkurencia erősödése a hatékonyság, a tenyésztési munka javításával még ellensúlyozható.

Forrás: KSH        *Erste Agrár Kompetencia Központ előrejelzés

Az állattenyésztésben tapasztalható koncentrációs trend az EU szintjén is tetten érhető. Az állattartó gazdaságok száma gyors ütemben csökken, míg az üzemméretek növekszenek. Ez teret nyit az együttműködések erősítésének is. Meg kell érteni, hogy erős, kontinens-méretű szakmai érdekvédelem nélkül az európai állattartás nehezen tud egyszerre javítani nemzetközi versenyképességén és megfelelni a szigorodó szabályozásnak. Pláne, ha támogatását is megnyirbálhatják a következő pénzügyi-kifizetési ciklusban. A hangját is sokkal jobban kell hallatnia.

Fórián Zoltán

vezető agrárszakértő

Erste Agrár Kompetencia Központ

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés