Agrárpénzek

Piac

A vidék erősítésére a kormány több mint négyezer milliárd forintot fordíthat

A korábbi évekkel szemben több változás is érinti az európai uniós támogatások felhasználását. A források becsatornázásával a 2022-es költségvetés tervezete is számol. Több programban is megnyílik az út a pénzek lehívása előtt, ami a gazdaság újraindítását is támogatja.

Szerdán kezdődik a 2022-es költségvetés tervezetének vitája az Országgyűlésben. A törvényjavaslat dinamikus, 5,2 százalékos gazdasági növekedéssel, mérsékelt, háromszázalékos inflációval, az uniós országokban várható hiánycsökkentési trendhez illeszkedő 5,9 százalékos GDP-arányos deficittel, valamint 233 milliárd forint tartalékkal számol – írja a hirado.hu.

fotó: pixabay.com

Magyarországnak a 2021-2027 közötti programozási időszakban rendelkezésre álló kohéziós politikai uniós források 7900 milliárd forintot jelentenek. Ebből jövőre jelentősebb összegek kifizetése várható, ezzel is segítve a vállalkozások megerősítését.

Változás, hogy az agrár- és vidékfejlesztésre szánt összegek felhasználása a korábbi időszakokhoz képest jelentősen átalakul. Ennél a területnél a módosítások miatt az Európai Bizottság két átmeneti évet iktatott be. Ezzel hosszabb lett a jelenleg futó Vidékfejlesztési program hatálya, az új programozási időszak így csak 2023-ban kezdődik el. Az agrártámogatások esetében egyedülálló módon a brüsszeli források mellett elérhető nemzeti társfinanszírozás összege a maximálisan adható nyolcvan százalék lesz. Ennek eredményeként csaknem háromszor annyi támogatást lehet majd szétosztani, mint korábban.

Azaz: a magyar kormány a következő években több mint négyezermilliárd forintot fordíthat a vidék, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar erősítésére.

A felhasználható keretet az idén és jövőre kiegészítik a helyreállítási csomag (Next Generation EU) vidékfejlesztésre fordítható forrásai is.

Szintén pluszpénzt jelent, hogy az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) részeként 2021-2027 között is lesz lehetőség közlekedési célú uniós pénzek felhasználására. A Magyarországnak járó – 2021 és 2027 között felhasználható – pénzügyi keret nagysága várhatóan 290 milliárd forint (802 millió euró) lesz. Ezt az összeget az Európai Bizottság nem egyszerre kívánja kiírni, hanem arányosan, több évre elosztva. Jövőre nagyrészt a déli körvasút projekt első ütemének előlegkifizetéseivel lehet számolni.

Magyarország a 2021-2027-es időszakban a határon átnyúló, valamint a transznacionális európai területi együttműködési programok keretében 93 milliárd forint (258,8 millió euró) felosztásáról dönthet.

Itt az a cél, hogy elősegítsék az Európai Unió területének erőteljesebb integrációját, kiegyensúlyozott fejlődését. Jelenleg Magyarország mind a hét határszakaszán megvalósul egy-egy határon átnyúló együttműködési program. A koronavírus-világjárvány gazdasági és társadalmi hatásainak enyhítésére jött létre az Európai Unió helyreállítási és ellenállóképességi eszköze. A Magyarországnak biztosított vissza nem térítendő támogatás összege 2512 milliárd forint.

Brüsszel 2020 nyarán létrehozta a brexitkiigazítási alapot is, hogy az Egyesült Királyság kilépésének következményeként előre nem látható kedvezőtlen gazdasági folyamatokat ellensúlyozni lehessen.

A többi között ebből finanszírozhatók a halászattal, valamint az adózás és a vámügyi intézkedésekkel kapcsolatos költségek. Ebből Magyarországnak 14 milliárd forint jut, amelyet a 2020. február 1. és 2022. december 31. közötti kiadásokra lehet felhasználni.

agrotrend.hu / hirado.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés