Fórián Zoltán
Szerző
A padlóról tápászkodik a sertésár
Örvendetes a fogyasztás-élénkítő kampány és az, hogy a szaktárca elmegy a falig a támogatási lehetőségekben, de a sertésszektorban kialakult válsághelyzetet a felvásárlási árak emelkedése tudja legeredményesebben feloldani. Nézzünk ezért egy aktuális képet, és kilátásokat!
Felpattanás Kínában
Körképünket nem véletlenül kezdjük Kínában. Az ottani árak és az importigény fontos hatással van a világpiacra. Mivel az EU sertéshús exportjának – a csökkenés ellenére is – még közel 60 százaléka oda irányul, a kínai piac helyzet közvetlen hatással a hazai sertésárakra is.
Kínában a 2019 október végi történelmi csúcs és a legutóbbi mélypont (2021. október 6) között 70 százalékos sertésár csökkenés történt. Azóta egy 50 százalék körüli felpattanás látható, ami egyértelműen a Tavaszi Fesztivál nevű ünnepükre való készülődéssel függ össze. Ezt azért fontos hangsúlyozni, mert nem a kínálat szűke, és nem az egyébként csökkenő sertéshús iránti kereslet hatásáról van szó. A hivatalos- szokásosan optimista – nyilatkozatok szerint Kína sertéshústermelése 2021 első három negyedévében 38 százalékkal, 39,2 millió tonnára nőtt az előző év azonos időszakához képest. Október végén pedig 43,5 millió koca volt az országban, ami meghaladja a 41 milliós célszintet. Ez azt jelent, hogy 2022-ben folytatódik majd a kínai sertésállomány emelkedése.
Kínai élősertés árak, jüan/kg, 2015-2021 november
Forrás: pig333.com
Az, hogy nem számíthatunk a korábbi árszintek visszatérésére több okkal is alátámasztható. Egyrészt, alacsony árakon felvásárolt sertéshússal vannak tele az állami raktárak. Másrészt a kínaiak egyre inkább baromfit, marhát és bárányhúst választanak, így egyre csökken a sertéshús aránya a húsfogyasztásban. Harmadrészt, a belső termelés ütemesen emelkedik.
Az USDA a sertéshúsimport jelentős növekedésre számít 2022-ben Kínában, míg más elemző műhelyek – köztük mi is – ezt nem tartják reálisnak. Fentiek fényében az Erste Agrár Központ is arra számít, hogy az ideihez hasonlóan, jövőre is kevesebb importot fognak bonyolítani.
Amerika is túl a mélyponton
Az amerikai sertésárak június közepi csúcsukról 60 százalékkal estek november végéig, azóta azonban 17 százalékkal emelkedtek. Az USDA a sertéshús export 1 százalékos csökkenésével számol idén (ennél most jóval nagyobb visszaesés látszik), és 3 százalékos emelkedésével 2022-re.
USA élősertés árak, USD/font, 2015-2021 november
Forrás: pig333.com
EU sasszé
Az EU átlagárak az elmúlt másfél hónapban már oldalaztak. Az EU kínai exportja az év első kilenc hónapjában 10 százalékkal volt alatta az előző év azonos időszakáénak, és hónapról-hónapra esik vissza. Eközben az EU harmadik országokba irányuló kivitele – még az Egyesült Királyságot figyelmen kívül hagyva is – 6 százalékkal emelkedett mennyiségben, ebben az időszakban. Elkezdődött tehát az új piacok felé terelődés.
A belső piacon a koronavírus és a sertéspestis okozta fennakadások nyomán 2021 első felében jelentősen nőttek a vágások, a hústermelés (+4,1%), a készletszint. egész évre a sertéshústermelés 1,7 százalékos, jövőre 0,6 százalékos növekedésével számol az EU.
Forrás: EU
Itthon is mozgolódik az ár
Magyarországon az AKI 442,5 forintos hasított árat mért a 47. héten, ami az egy évvel korábbinál 4 százalékkal alacsonyabb, egy hét alatt 1 százalékkal nőtt. A piacon a mélypontot jelentő 350 után 375 forintnál jár az élő felvásárlási ár kilogrammonként. Ennél már jóval magasabb árakról is számoltak már be az ügyfeleink, van régiók, ahol szűkös a vágóalapanyag kínálata.
Élősertés külkereskedelmünk mindkét irányban csökkent az első három negyedévben, mennyiségben és értékben egyaránt. Ezzel szemben a sertéshúsé bővült. Ez a kínálat szűkösségét tekintve érthető. Mint ahogy az is, hogy a sertéshús importja a mennyiségi növekedés mellett értékben jelentős csökkenést mutat, ami az áresések következménye.
Sertés és sertéshús külkereskedelem
Forrás: KSH
Az elkövetkező hetekben a sertésár lassú emelkedésére számítunk.
Fórián Zoltán
vezető agrárszakértő
Erste Agrár Kompetencia Központ