Agrárpénzek

Piac

12 – ESG felkészülés az UBM cégcsoportban

A nemzetközi piacokon szereplő nagy cégek, cégcsoportok, különösen a tőzsdén jelenlévő vállalkozások részére kötelező az éves, átfogó üzleti jelentés elkészítése. A részletes és ezért terjedelmes, gyakran 100-200 oldalas jelentés nem csak a vállalkozás számviteli, pénzügyi és finanszírozási tevékenységére, eredményére és kötelezettségeire tér ki, de részletesen bemutatja a cég működését, szerkezetét, a szakmai eredményeit, beruházásait és minden egyéb, a működésével kapcsolatos adatot, eseményt is.

Mindez szükséges a részvényesek, a nagyszámú tulajdonos tájékoztatásához, a cég általános, üzleti és így tőzsdei megítéléséhez, ami nagymértékben befolyásolja a vállalkozás üzleti értékét, a befektetők által elérhető hasznát (osztalék, részvény értéknövekedés). Azt sem szabad elfelejteni, hogy a tulajdonosok normális cseréje (részvények értékesítése, vásárlása) szükségessé teszi minden érdeklődő folyamatos tájékoztatását, meggyőzését részvényeink vásárlásáról, ami a legújabb információkat, adatokat tartalmazó honlapon, média felületeken és hivatalosan a féléves, éves üzleti jelentésben tehető közzé.

Miután megkezdtük cégünk tőzsdei bevezetésének a folyamatát, amelyről részletes tájékoztatást szoktunk adni, mind cégen belül, mind az idén már elindított közösségi média beszámolókon keresztül, így érthető, hogy meg kell felelnünk a tőzsdei előírásoknak, elvárásoknak. A tőzsdén szereplő cégünk, az UBM Holding Nyrt. félévente elkészíti kötelező üzleti jelentését, így a legutóbbi, a 2022-2023-as üzleti év első félévéről, március végén közzétett jelenésünk 36 oldalon, a nemzetközi pénzügyi előírásoknak (IAS) megfelelően mutatja be a vezetés jelentését és a cégcsoport pénzügyi kimutatásait.

A korábbi, a cégeknek a pénzügyi teljesítményére kiterjedő beszámolók, előírások kiterjesztése nemzetközleg is most folyik, előírva mindazon szempontokat, eseményeket és eredményeket is, amelyek hatással vannak, lehetnek a cég működésére, eredménytermelő képességére, ezért bemutatásuk szükséges. Ezek, a következőkben részleteiben is bemutatásra kerülő elemek, jelen hatásuk mellett jelentősen befolyásolják a hosszabb távú működést, eredménytermelő képességet, sőt a cég megítélését is, amelyről történő tájékoztatás, a várható folyamatok bemutatása a tulajdonosok jogos igénye.

Ezen típusú üzleti jelentés elkészítése még nem kötelező érvényű, de már elvárás, így az UBM cégcsoport is elkezdte a felkészülést ilyen átfogó, a cégcsoport minden működésére kiterjedő, komplex riport elkészítésére.  Ez még nem a nemzetközi előírásoknak megfelelő teljes terjedelmű ESG-jelentés lesz, de a lényeges területeket és szempontokat már érintve ad számot a 2022-2023-as üzleti év lezárást követően ezen szempontok teljesítéséről. Fokozatosan, a beszámoló mélységét, részletességét, terjedelmét növelve, 2-3 év alatt már a szükséges ESG jelentéseket el tudjuk majd készíteni, amikorra ez kötelező érvényű lesz.

Mielőtt az ESG folyamatot, jelentést részleteiben bemutatnánk célszerűen rövid áttekintést adunk annak tartalmáról, célkitűzéseiről. Az általános cégbeszámoló kiterjed a cég általános bemutatására, történetére, jellemző adataira, szerkezetére, tevékenységi köreire, földrajzi elhelyezkedésére, termékeire, piaci helyzetére, K+F tevékenységére, üzleti stratégiájára, beszerzési gyakorlatára, amint a fejlesztésekre, beruházásokra is.

A pénzügyi beszámoló számot ad a működési eredményekről, a piaci és szabályozási környezetről, a cégcsoport konszolidált és ágazati eredményeiről, pénzügyi helyzetéről (ez a jelentés már folyamatosan készül és nyilvánosságra kerül).

A cég működése, eredményessége csak folyamatos, fenntartható fejlődés mellett biztosítható, így köteleségünk az ezt befolyásoló tényezőket, folyamatokat követni, analizálni és számot adni ezek alakulásáról, eredményeiről. A fenntarthatósági beszámoló pont ezeket a szempontokat veszi számba

Talán feltűnt a hódmezővásárhelyi Állattenyésztési Kiállításon, az UBM standon megjelent új szlogenünk: „UBM, … fenntartható növekedés”. Ez is tükrözi, hogy az UBM elkötelezett a cégcsoport folyamatos növekedése mellett, de ez csak akkor érhető el és tartható fenn, ha a működés és a fejlesztések fenntarthatósági szempontjait maradéktalanul érvényesítjük.

És akkor mit takar az ESG kifejezés? A nemzetközi rövidítés a Környezet (Environment), a Társadalom (Social) és a Vállalatiránytás (Governance) szavakból áll össze, arra utalva, hogy a cégműködését sokrétűen, sok területet és szempontot figyelembe véve kell értékelni és bemutatni.

A következő ábrán a három területhez tartozó szempontokat foglaltuk össze, anélkül, hogy ezek részleteibe belekezdnénk, hiszen a későbbiekben megjelenő UBM cégcsoporti ESG-riportunk ezekre konkrétan ki fog térni, így célszerűbb nem elvében, hanem majd gyakorlatában bemutatni ezeket.

Az ESG riportszerkezet nem specifikusan a mezőgazdasági vállalkozásoknak szól, hanem az összes, nagyobb méretű cégnek, iparágtól függetlenül, amely ESG-jelentést készít. Ugyanakkor értelemszerű, hogy az UBM cégcsoportunk esetében ezek a szempontok a konkrét tevékenységeinknek megfelelően kerülnek felmérésre, értékelésre. Talán megkönnyíti a ránk vonatkozó specifikus szempontok megértését a következő ábra, amely a fenntartható mezőgazdaság és élelmiszertermelés fenntartható fejlődésének az elemeit tartalmazza. A komplex, egymással összefüggő témakörökben, területeken a szabályozás és elvárás átfogja a mezőgazdasági alapanyagtermelés, az élelmiszer előállítás teljes körét – növény, állati termékek, takarmánytermelés, amint az élelmiszeripar és kereskedelem, a fogyasztók kiszolgálásának a területeit, a környezet- és állatvédelem, valamint a humánegészségügy elvárások teljesítését is!

Természetesen a komplex, egymással összefüggő tevékenységeket egyenként is vizsgálni szükséges, amelyre a mezőgazdasági alapanyagtermelés és a takarmánygyártás fenntarthatósági szempontjait mutatjuk be példaként.

Az UBM cégcsoport tevékenységéhez tartozó agrárterületek fenntarthatósági szempontjainak általános bemutatása talán hozzásegít a cégünk működését, jövőjét meghatározó alapvető feltételek megismeréséhez, amelyek elsajátítása, alkalmazása kötelező és persze szükséges lesz a következő 2-3 évben.

A 2022-2023-as üzleti év zárása után első alkalommal elkészülő ESG-jelentésünk nem lesz még teljeskörű, de sok témakörre ki fog terjedni, amik közelebb fognak hozni bennünket az UBM cégcsoport tevékenyégének, feladatainak, kihívásainak a megértéséhez.

Dr. Zoltán Péter

(X)

agrotrend.hu / UBM

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés