Hírek

FM: 4 milliárd többlettámogatás a tejtermelőknek

Az idén a tervezetten felül mintegy 4 milliárd forint többlettámogatást kapnak a tejtermelők a kialakult válsághelyzetre való tekintettel, ezen felül a területalapú támogatások előrehozott kifizetése is átmenetileg segíthet a gazdák likviditási helyzetén – mondta Czerván György a Közös Agrárpolitikáról szóló szakmai konferencián az OMÉK-on.

Az agrárgazdaságért felelős államtitkár kifejtette: a hazai termelők az Unió válságalapjából a pénzügyi visszatérítés keretében 26,9 milliót, azaz közel 8,4 milliárd forintot kapnak vissza október 15-ig. Ebből az összegből a tejtermelőknek a mezőgazdasági területeik, valamint a 2014-ben működő különleges tejtámogatás révén a teljes keret 13,3%-ára, azaz közel 1,12 milliárd forintra jogosultak.

Ehhez jön még az Európai Unió tejpiaci válsághelyzet kezelésére fordítható 420 millió eurós forrása, amelyből Magyarország 9,51 millió eurót, mintegy 2,9 milliárd forintot tud kifizetni célzott támogatásként a tejtermelőknek. Czerván György hozzátette: agrárdiplomáciai siker, hogy bár hazánk csak az unió tejtermelésének csak 1,15%-át adja, a keretből több mint 2,5%-ot kaptuk meg.

Szintén jelentős eredmény, hogy magyar kezdeményezésre a Bizottság felemelte az előlegfizetés mértékét, így a közvetlen kifizetések 70 százalékát lehet folyósítani október 16-ától, kiemelten az alaptámogatás, a zöldítési komponens, a tejhasznú tehén és a juh esetében. Az előlegfizetés az Európai Központi Bank szeptember 30.-i hivatalos forint/euró alapján történik – mondta el az államtitkár.

Czerván György arról is beszélt, hogy az előzetes adatok alapján idén összesen mintegy 174 ezer gazdálkodó igényelt SAPS támogatást, közel 5millió hektárra. Az alaptámogatás várhatóan mintegy 220 euró, megközelítőleg 70 ezer forint lesz, melyet kiegészítve a fiatal gazdálkodók még mintegy 20 ezer fontnyi támogatásra lesznek jogosultak.

Az államtitkár kifejtette: a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerben a Földművelésügyi Minisztérium az Agrár Széchenyi Kártya, valamint az MFB Agrár illetve TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogramját teljes mértékben kamat- és költségmentessé teszi a jégesővel sújtott településen gazdálkodó termelők részére.

FM Sajtóiroda
 

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés