Hírek

Hasznos tippek őszi faültetéshez

Csak ellenőrzött faiskolai árut vásároljanak! Így lehetnek biztosak abban, hogy a kívánt fajtát és egészséges csemetét ültetnek a kertjükben.

Az ültetőgödör kiásásakor válasszák el a szervesanyagban gazdag felső réteget, melyet majd a gödör aljára, a gyökerekhez lapátoljanak vissza.

Ültetés előtt érdemes beáztatni, beiszapolni a csemeték gyökérzetét.

Csak ellenőrzött faiskolai árut vásároljanak! Így lehetnek biztosak abban, hogy a kívánt fajtát és egészséges csemetét ültetnek a kertjükben.

Dr. Szabó Tibor, az Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft. tudományos főmunkatársa hasznos tippekkel segít eligazodni az őszi faültetési, növénytelepítési kérdésekben. Bemásoltam Önöknek a jótanácsait.

"1. Biokert vagy hagyományos kert? A fajták kiválasztása előtt fontos eldönteni, hogy minimális, illetve permetezés nélküli biokertet vagy hagyományos kertet szeretnénk működtetni. Ha ugyanis biokertet tervezünk, akkor a betegségekkel szemben ellenállóbb fajtákat célszerű megvásárolni, almánál ilyen a Florina, a Freedom, meggynél a Csengődi fajta.

2. Milyen fák vannak a szomszédban? Ha új kertet szeretnénk kialakítani, az ültetés előtt érdemes szétnézni, hogy milyen gyümölcsfajok vannak a környéken. Például ha nincs mandula, vagy őszibarack, akkor felesleges ezt ültetni, mert valószínűleg nem él meg az adott körülmények között.

3. Szezonális gyümölcsök egész évben. Érdemes egész évben gondoskodni a család egészségmegőrzéséről, és ennek megfelelően válogatni a gyümölcsfafajtákat is. Ha szeretnénk, hogy nyártól kezdve egészen őszig folyamatosan érjenek a gyümölcsök a kertben, lehet szamócával kezdeni, aztán jöhetek a bogyós gyümölcsök, a köszméte a málna, a ribiszke, majd folytathatjuk a sort a fás növényekkel.

4. Talajminőség. Mielőtt beszerezzük a gyümölcsfaoltványokat, ellenőrizzük otthon a talajt. Ha nagyon agyagos, kemény, sűrű és levegőtlen, nagyobb gödröt kell ásni, és lazább talajjal, tőzeggel, egyéb talajlazítóval kell javítani a minőségen.

5. A jól bevált fajták már bizonyítottak. Jó, ha a kezdő hobbikertész olyan fákat telepít, amelyek már bizonyítottak, nem célszerű a hangzatos, új nevekre hallgatni. A Magyar Kajszi, az összes Ceglédi-féle kajszi (pl. Ceglédi bíbor, Ceglédi óriás), az Idared és a Golden Delicious már rég bevált fajták, így nem okozhatnak csalódást.

6. Figyeljünk a porzásokra! Amikor keresünk egy fajtát, ne felejtsük el megkérdezni, hogy öntermékeny (önmagától tud megtermékenyülni), vagy kell hozzá porzó fajta. Az almánál és körténél minden fajtához kell porzó fajta, a legtöbb cseresznye fajtánál is – kivétel az érdi nemesítésű Sándor, a Paulus, a Petrus, az Axel (Alex) és a honosított Sumburst.

7. Ne száradjon ki a földlabda! Ha megvásároltuk a kisfákat, vigyázzunk a gyökereire. Szállításkor érdemes zsákba burkolni, esetleg fóliába helyezni, hogy ne érje a szél. Javasolt, ha ültetés előtt egy napig vízben áll, és ültetéskor, illetve utána bőségesen meglocsoljuk több alkalommal.

8. Vágjuk vissza a gyökereket! Az ültetés előtt vágjuk vissza a gyökereket, hogy az a földbe helyezés után, a friss vágások mentén hamarább terjeszkedjen. Helyezzük a facsemetét a kiásott gödörbe, majd tapossuk a földet a gyökerekhez, hogy ne maradjon körülöttük levegő. Végül locsoljuk meg jól, hogy a víz bemossa a földet a gyökerek közé. Felkupacolva, kis hantba rendezve egy karóval érdemes megtámasztani addig, amíg nem rögzül.

9. A gyökér ne érintkezzen a trágyával! Ha szeretnénk trágyázni a földet, amelybe ültetünk, figyelni kell arra, hogy a fa gyökerei ne érintkezzenek a trágyával. A trágya és a gyökérzet között egy legalább 20 cm-es földréteget kell képezni, máskülönben a gödör betemetése után a trágya elkezd bomlani és akár 60-70 °C-ra is felmelegszik, majd a vele érintkező gyökerek egyszerűen megfőnek.

10. Válasszunk rezisztens fákat! Ha szeretnénk könnyen kezelhető fákat beszerezni, amivel kevés baj adódhat, érdemes ellenálló fajtákat választani. A Florina, Freedom ellenálló almafajta típus. A Starking és Gála például érzékeny a varasodásra, a Jonatán fogékony mind a lisztharmatra és a varasodásra is."

Jó egészséget, szép kertet kívánok: Zsigó György

agrotrend.hu / Zsigó György

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés