Nem kategorizált
Növényvédelmi aktualitások Zsigó György tollából
Néhány károsítónak meg sem kottyantak a forró, száraz napok. Érdemes leltárba venni ezeket, mert a meteorológusok hasonló éveket jósolnak az elkövetkező évtizedekre is. Valószínűleg több ponton is módosítani kell majd a közterületek növényvédelmét. – írja Zsigó György növényorvos legújabb dísznövényes növényvédelmi felhívásában.
Az idei szélsőséges időjárásban járványok ugyan nem alakultak ki, de a telepeik a fogékony növényeken mindenhol megtalálhatóak.
A közterületekre engedélyezett lisztharmat elleni gombaölőszerek körét mindenképpen bővíteni kellene.
Szomorúan tapasztaltam, hogy egy tölgyekből álló fasorban az eddig elvégzett négy kombinált permetezéssel sem tudtunk számottevő eredményt elérni a gomba ellen (kontakt kén + Tazer 250 SC ill. Topas 100 EC).
A fotó 08.14-én Kenderesen készült, kétszer permetezett piros virágú vadgesztenyén.
Fotó: Zsigó György
A rovarok közül a vadgesztenyelevél-aknázómolyra is biztosan számíthatunk, hasonlóan a platán és a tölgy csipkéspoloskájához. Többszöri permetezéssel meg lehet védeni a fákat a parkokban is (Mospilan 20 SG + DecisMega). Az injektálás is szép eredményeket adott a felsorolt rovaroknál.
Kővágóőrsön, erdő szélén 08.11-énfotóztam az agyonszívogatott tölgyleveleket kontrasztként egészséges, zöld színű kőrislevél felett.
Fotó: Zsigó György
A parlagfű pollenszóródása is megindult, úgy tűnik, hogy nála „beállt a szokásos menetrend”. A mai napon a magas és a nagyon magas koncentrációt jelzi az országos rendszer. Tehát a mostani időjárás ezt a gyomot sem gátolta a terjedésében és a fejlődésében sem.
Amitől a károsítók szenvedtek, attól kínlódtak, és most is ettől senyvednek a közterületi növényeink is.
A magas hőmérséklet, a Nap káros sugarai, a csapadék hiánya és a légszárazság legyengítették az egynyáriakat és főleg a fászárúakat. Néhol már a rendszeres öntözés sem segített, a fák, bokrok tovább kókadtak, mert nem tudtak annyi vizet felvenni a gyökereikkel amennyit elpárologtattak.
Úgy látom, hogy a csepegtető öntözés de az öntözőzsákok sem tudják megfelelő ütemben és mennyiségben pótolni és a fák mélyre nyúló gyökeréhez lejuttatni a vizet. Víz hiányában pedig a gyökerek nem tudják felvenni a tápanyagokat.
A lombtrágyázás az egytelen lehetőségünk, hogy a növényeinkbe tápelemeket juttassunk be.
A szakirodalom szerint a makroelemeknek (N, P, K) csupán a 10%-át tudjuk a lombon keresztül bevinni a növényekbe, de a nem kevésbé fontos mikorelemeknek akár a 90%-át is fel tudja venni a növény a levelein keresztül. Ne hagyjuk ki ezt a lehetőséget sem.
A 08.14-én fotózott vadgesztenyénél a levélszélek száradása jelzi, hogy már el lehet kezdeni a lombtrágyázást.
Fotó: Zsigó György
A platánokra, a juharokra, a hársakra és sok díszbokorra is ráféra „levélzöldítés”. A készítmények kiválasztását bízzák a növényorvosukra.
Agrotrend.hu/ novenyvedoszer.hu