Nem kategorizált

Juh- és kecske ágazati innovációkon dolgoztak a Debreceni Egyetem Agrár karán

A juh- és kecskeágazat fellendülését támogató innovatív technológiák meghonosításán dolgoztak a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság szakemberei egy most záruló hároméves nemzetközi projekt keretében. A Sm@rt programban a hazai bemutatónapok és workshopok mellett szakmai összefoglalókat, technológiai leírásokat és költség-haszon elemzéseket állítottak össze.

Az egészséges élelmiszerek piacán egyre nagyobb a népszerűségük a kecske- és juhhúsból készült termékeknek. A most záruló Sm@RT projekt a precíziós állattenyésztés és a digitális technológia terjesztését és népszerűsítését célozta a kiskérődzők ágazatában. A programban nyolc ország – az Egyesült Királyság, Észtország, Franciaország, Izrael, Írország, Norvégia, Olaszország és hazánk – tíz egyetemének és kutatóintézetének munkatársai vettek részt.

– Az elmúlt évtizedek technológiai fejlődése az állattenyésztés minden ágában, így a kiskérődzők esetében is végbement. Az ágazatra azonban jellemző, hogy a hatékonyságot növelő tudományos és technikai innovációk nehezen épülnek be a gyakorlatba, annak ellenére, hogy számos olyan megoldás létezik, ami könnyebbé teheti az élőmunkát vagy épp kiválthatja azt. A projekt kezdetén Európa-szerte felmértük a gazdálkodók szükségleteit, melyekre technológiai válaszokat kerestünk. Felméréseink alapján három szakmai összefoglalót készítettünk, továbbá honlapunkon harminc különböző eszközre letölthető technológiai útmutatót és költség-haszon elemzést állítottunk össze, több videós segédanyaggal – mondta a hirek.unideb.hu-nak Oláh János, a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság (DE AKIT) Kismacsi Állattenyésztési Kísérleti Telep vezetője, a projekt hazai irányítója.

A Sm@RT program célja az volt, hogy megismertesse és népszerűsítse a rendelkezésre álló különféle technológiákat, továbbá ösztönözze a legfrissebb ismeretek tudatos felhasználását.

– A projekt egyik fontos eleme volt a tudásátadás mellett a tapasztalatcsere, az egymástól tanulás. A program hazai innovatív gazdálkodóit igyekeztünk úgy kiválasztani, hogy megvalósuljon az alapvető szándék, miszerint az információ gazdálkodótól gazdálkodóig terjed. A bemutatónapjainkon és a workshopokon a résztvevőknek lehetőségük volt testközelből kipróbálni olyan technológiai megoldásokat, mint a vemhességvizsgálat, a takarmánykiosztó kocsi, az etetőszalag vagy épp a telepirányítási rendszer. A szakmai rendezvényeken a szakemberek és gazdálkodók közvetlenül beszélhettek tapasztalataikról – emelte ki Oláh János.

A program nemzetközi rendezvényein Norvégiában, Új-Zélandon és az Egyesült Királyságban vettek részt szakmai látogatásokon a DE agrárkutatói.

– A skóciai zárószemináriumon egyebek mellett közvetlenül ismerhettük meg azokat a keresztezési konstrukciókat, amelyek az adott éghajlati viszonyok között a leghatékonyabb minőségi vágóbárány-előállítást teszik lehetővé. Ezeket az apai és anyai vonalakat a helyi viszonyokra adaptálták, ezáltal növelve az árbevételt – fejtette ki a Sm@rt program hazai irányítója.

Klein Renáta, a DE AKIT kutatója és a projekt hazai kapcsolattartója hozzátette: a nemzetközi szakmai rendezvényeken átfogó képet kaptak az ágazat európai helyzetéről.

– Világossá vált, hogy bár nagyon eltérő adottságok mellett gazdálkodunk, mégis sokszor ugyanazokkal a kihívásokkal nézünk szembe. Tapasztalataink szerint minden partnerországban szembesülnek a munkaerő elöregedésével, a klímaváltozással, sőt a ragadozók kártételével is – összegezte.

A program az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs program 101000471 számú támogatási megállapodása keretében valósult meg.

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés