Innováció

Orosz tudósok görögdinnyét termesztettek a Föld leghidegebb helyén

Tudósok az Antarktiszon olyasmit vittek véghez, amit elképzelhetetlennek tartottak: görögdinnyét termesztettek a jéghideg kontinensen.

A kutatók sikeresen termesztettek görögdinnyét egy meglepő helyen: az Antarktiszon.

Ez a mezőgazdasági bravúr a Vosztok állomáson zajló kísérlet része volt. Ez az állomás egy egész évben működő orosz kutatóállomás a Hideg Sarkán, amelyet a Föld leghidegebb helyeként tartanak számon, mivel itt mérték a valaha volt legalacsonyabb hőmérsékletet: mínusz 128,6 Fahrenheit-fokot (mínusz 89,2 Celsius-fokot).

A görögdinnye mintegy 4300 évvel ezelőtt jelent meg a mai Szudán területén, és a régió ősi művészetében is felbukkan, például egy egyiptomi sírban Sakkarában. Más szóval, ez a gyümölcs igen távol fejlődött ki az Antarktisz fagyos környezetétől.

A kutatók, akik az Orosz Antarktiszi Expedíció keretében az Északi-sarki és Antarktiszi Kutatóintézet (AARI), az Agrofizikai Kutatóintézet és az Orosz Tudományos Akadémia Biomedikai Problémák Intézetének szakértői voltak, egy oázist hoztak létre a Vosztok állomás üvegházában, hogy a görögdinnyék számára kedvezőbbé tegyék a környezetet. Megnövelték a levegő hőmérsékletét és páratartalmát, és két korai érésű görögdinnyefajtát választottak ki, amelyek nemcsak ízletesek, hanem alkalmazkodni tudtak az üvegház alacsony légköri nyomásához és oxigénhiányos körülményeihez is. A magokat vékony talajpótló rétegbe ültették, és speciális világítást használtak, amely a napfényt utánozta. Mivel nem voltak rovarok a növények beporzásához, a kutatóknak kézzel kellett elvégezniük ezt a feladatot – derül ki az AARI fordított nyilatkozatából.

Pontosan 103 nappal a magok elültetése után a kutatókat nyolc “érett és édes gyümölcs” fogadta, amelyek hat különböző növényen nőttek. A dinnyék súlya elérte a 2 fontot (1 kilogramm), átmérőjük pedig akár 5 hüvelyket (13 centiméter) is – áll a fordított nyilatkozatban, amelyet az Orosz Földrajzi Társaság tett közzé. A kísérlet nemcsak azt bizonyította, hogy megfelelő körülmények között a Föld leghidegebb pontján is lehet görögdinnyét termeszteni, hanem izgalmas csemegét is nyújtott az Antarktisz zord körülményei között élő tudósoknak.

“Természetesen minden sarkkutató örömmel emlékezett vissza a nyár ízére” – mondta Andrei Teplyakov, az AARI vezető geofizikusa az Orosz Földrajzi Társaságnak. “Már a palánták megfigyelése, növekedése és a gyümölcsök megjelenése is pozitív érzelmeket váltott ki.”

Ez nem az első alkalom, hogy terményeket termesztettek a Vosztok állomáson. 2020-ban a kutatók sikeresen termesztettek különféle növényeket, például kaprot, bazsalikomot, petrezselymet, rukkolát és káposztát – derül ki a nyilatkozatból. 2021-ben pedig koreai tudósok termesztettek görögdinnyét a nyugat-antarktiszi King Sejong állomáson, ahol a legalacsonyabb mért hőmérséklet mínusz 78,1 Fahrenheit-fok (mínusz 25,6 Celsius-fok) volt – számolt be róla a The Korean Bizwire.

A következő terv szerint a tudósok különféle gyümölcsöket szeretnének termeszteni, például szedret, áfonyát és epret.

agrotrend.hu / Live Science

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés