Fenntarthatóság
Innováció
Virágzik az egyetlen ősszel virító orchideafélénk
Ami azért is nagy szó, mert ennek a kis termetű kosborfélének a különlegessége, hogy a többi orchideánkkal ellentétben nem tavasszal, hanem ősszel virágzik. Már ha virágzik, mert ha nem megfelelőek a viszonyok, akkor van, hogy még leveleket sem növeszt. A szeptemberi esőknek köszönhetően Szeged melletti állománya virágba borult.
Az őszi füzértekercs (Spiranthes spiralis) általában nyár végén-kora ősszel nyílik. Virágai jellegzetes spirálszerűen csavarodó szárán ülnek, nevét is innen kapta – írta a Turista Magazin. A növény igen kicsi, ráadásul a virága sem feltűnő, a szürkészöld növény beleolvad a környező gyepbe, így nem könnyű megtalálni.
Ha azonban megleli a figyelmes túrázó, akkor kárpótolja őt a kecses látvány, amelyhez néha édes, vaníliához, mandulához és gyöngyvirághoz hasonló illat társul. A tekeredő száron ülő parányi virágok olyanok, mintha kristálycukorba mártották volna őket.
Fotó: Tóth Tímea
A füzértekercs a Mediterráneumban néhol igen gyakori, észak felé azonban fokozatosan fogyatkozik. Hazánkban szórványosan fordul elő. Védett növényfaj, amelynek természetvédelmi értéke 10 000 Ft.
A Duna-Tisza közén főként a szikes pusztákba ékelődő löszhátakon és egyéb száraz gyepeinkben fordul elő. Az elmúlt években szép füzértekercs állományokat fedeztek fel Harta-Akasztó-Dunatetétlen térségében, Apajon, Csengődön, Pálmonostorán, Szakmáron, Újsolton, de néhány töves előfordulásról van adat Homokmégyről és Kiskőrösről is. Körülbelül 6000 tő lehet a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság működési területén. Élőhelyeit a beerdősülés, becserjésedés veszélyeztetheti, így a megfelelő legeltetés vagy a kaszálás fontos számára.
agrotrend.hu / Turista Magazin