Fenntarthatóság
Innováció
Védettséget szeretnének a Bartók-rétnek
A környezetvédők azt szeretnék elérni, hogy helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánítsák a Bartók-rétet. Az elképzelést a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága is támogatja, két éve pedig már a város képviselő-testülete elé is került a kérdés, azonban az ügyben azóta sem született előrelépés.
Újra napirendre szeretnék venni a Bartók-rét ügyét a természetvédők: a területen olyan jégkorszaki maradványnövénynek élnek, amelyeknek a megléte ritkaságszámba megy az Alföldön – írta meg a Délmagyar.
A rét élővilágát Koncz-Bisztricz Tamás természetfotós térképezte fel, a témában írt dolgozatát a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Akadémiai Bizottsága is díjazta.
– 2020-ban kutattam fel a Bartók-rét védett növényeit: mocsári sisakoskosbor, hússzínű ujjaskosbor és orchidea is nő a területen, a környező erdőben pedig bugaci nőszőfű is van. Érdemes volna arra, hogy helyi jelentőségű védelemhez jusson a terület – vázolta a többszörösen elismert természetfotós.
Fotó: Koncz-Bisztricz Tamás
Mint megtudtuk, a réten nagy mennyiségben van jelen a mocsári sisakoskosbor, ami viszont még különlegesebb, az a hússzínű ujjaskosbor megjelenése: ez az orchidea a térségben kifejezetten ritka fajnak számít. Ezért is szeretnék a természetvédők, hogy helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánítsák a Bartók-rétet.
Az ügy 2019-ben már egyszer a város képviselő-testülete elé került, akkor azonban a rét melletti egykori homokbányával együtt szerették volna elérni a védetté nyilvánítást a környezetvédők, az eljárás pedig elakadt.
– Szeretnénk, ha a kezdeményezésünkből egy előterjesztés születne és a képviselők elé kerülne. Részt vettünk már egy egyeztetésen a városvezetéssel, majd a terület tulajdonosaival is: jól haladunk, pozitívak voltak a visszajelzések a tulajdonosok részéről is. ők is támogatják, hogy helyi védettséget kapjon ez a nagy jelentőséggel bíró, védett növényállomány – fogalmazott Koncz-Bisztricz Tamás.
A területen több védett és fokozottan védett madár is fészkel. A kuvikok, a szalakóták és a búbos bankák költését nemrég kihelyezett költőodúkkal és költőládákkal segítették a csongrádi természetvédők.
agrotrend.hu / Délmagyar