Fenntarthatóság

Innováció

Tévhitek a szúnyoggyérítésről

Kémiai vagy biológiai gyérítés? Tiltott a légi beavatkozás Európában, vagy sem? Számos kérdés, ami a nyári hónapokban állandó beszédtémát szolgáltat családi körben és nyilvános fórumokon egyaránt. Sok az ellenőrizetlen információ és nagy az ebből fakadó félretájékozottság, a szúnyoggyérítés emberekre és más állatfajokra gyakorolt hatását még nem is említettük…

A térség turizmusa lassan egy évtizede töretlen növekedést mutat, a Tisza-tó népszerűsége korábban nem látott magasságokban jár. A jó idővel párhuzamosan megszaporodtak a járművek az utakon, beteltek a foglalható szálláshelyek, megugrott a vízi forgalom, és már-már elviselhetetlen mértékű a szúnyoginvázió. A hosszú távú megoldás még várat magára, a bosszúságot pedig a dezinformáltság csak tovább tetézi – írja a szoljon.hu.

fotó: pixabay.com

– Rendszeresen kapok kérdéseket a szúnyoggyérítéssel kapcsolatban, leggyakrabban az merül fel, hogy kémiai vagy biológiai módszert érdemes alkalmazni – felelte hírportálunk érdeklődésére Andrási Lőrinc növényvédelmi szakmérnök.

– Jelenlegi tudásunk szerint mindkét beavatkozási módra szükség van – magyarázta a több önkormányzat megbízott szakértőjeként dolgozó férfi.

Fontos leszögezni, hogy kizárólag olyan kémiai vegyszer légi kijuttatása lehetséges, amit az Európai Unió is elfogadott, engedélyezett. Ennek hátránya, hogy csak éppen az akkor repülő szúnyogokra van hatással. Előnye, hogy egyszerre nagy területen alkalmazható. A szakember felhívta a figyelmet, hogy a köztudatban tévesen terjedt el, miszerint az Európai Unióban tilos a légi szúnyoggyérítés.

– Ez úgy pontos, hogy nem hosszabbították meg az engedélyét annak a készítménynek, amit légi kijuttatásra lehetett alkalmazni. Úgymond vegyszer nélkül maradtunk – fejtette ki.

– Jelenleg Magyarországon a légi kijuttatást csak rendkívüli invázió esetén, vagy járványidőszakban lehet alkalmazni, eseti engedélyezéssel, és akkor is csak nagyon korlátozott területen járul hozzá a közegészségügyi hatóság – részletezte, hozzátéve: biológiai készítmény alkalmazása esetén mindenhol engedélyezett a légi beavatkozás.

Érdekesség, hogy a földi kijuttatásnál is ugyanazt a kémiai készítményt használják, mint a légi módszernél, csak ez esetben melegködképzés formájában, úgynevezett fehérolajjal juttatják ki. Hátránya, hogy időigényes, előnye viszont a hatásában rejlik, a növények levelei alatt, vagy a magas fűben megbúvó szúnyogokat is eléri.

– A Tisza-tó hazánk egyik legsúlyosabban érintett területe, hiszen rendkívül kedvező tenyészőhely a vérszívók számára. Ezért a védekezés úgy lehet a leghatásosabb, hogy a légi és földi kijuttatást együttesen alkalmazzák – hangsúlyozta Andrási Lőrinc.

Elterjedt tévhit a fecskéknek és a halaknak a szúnyoggyérítésben játszott szerepe.

A csípőszúnyog fajok általában este aktívak, nem számítanak a fecskék elsődleges táplálékának. A legnagyobb szúnyoglárva-fogyasztók a denevérek, a szitakötőlárvák és a békák, azonban kevés van belőlük, ezért nem győzik.

A közhiedelemmel ellentétben a halak sem fogyasztják tömegével a szúnyoglárvákat, mivel a csípőszúnyog­fajok pangó vizekben élnek, ahol az oxigénhiányos környezet miatt a halak nem maradnak meg. A növényvédelmi szakmérnök rámutatott: olykor felvetik a lakosság felelősségét is a szúnyoginvázió súlyosságában, ez azonban csepp a tengerben, hiszen a kerti víztározók, vagy az esővízgyűjtők nem jöhetnek számításba a Tisza vagy a Tisza-tó szomszédságában, ahol milliárdszám élnek a szúnyogok.

agrotrend.hu / szoljon.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés