Fenntarthatóság

Innováció

Szűkül a vadak élőhelye, a számuk viszont nő

Egy átlagos megye területének megfelelő rész van hazánkban bekerítve mezőgazdasági és erdőgazdálkodási célok miatt, a kerítések gombamód szaporodnak, a vadak élőhelye szűkül. A vadkár mértéke éves szinten mégis csaknem eléri a vadgazdálkodásból származó hasznot.

Túlszaporodtak a nagyvadak címmel már hírt adtunk az Alsóperén megtartott megyei vadászati fórumról, a szakma évzáró eseményéről. Többek közt megírtuk, hogy a vadászatnak nemzetgazdasági szerepe van a vadgazdálkodáson túl is, és az elhangzott tájékoztatásokból még érdemes több részletet kiemelni – írja a Veszprém megyei hírportál. Takács Szabolcs főispán – aki a Veszprém Megyei Kormányhivatalt mint szakhatóságot képviselte, és egyben az Országos Vadgazdálkodási Tanács elnöke – előadásából kiderült, hogy Veszprém megyében a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás 2500 alkalmazottnak és családjaiknak biztosít megélhetést, a megyében 63 vadászterület van, túlnyomó többségük vadásztársasághoz tartozik, kevesebb állami erdőgazdaságokhoz, a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkhoz, kft.-khez. 

Kilövési tervek
A gímszarvasok becsült száma 12.526, az idén elejtendő egyedeké 7.780. Az október végéig elejtettek száma 4.698, trófeabírálatra 1.598 került, a legnagyobb trófea 12,73 kilós. A bikák esetében a vadászok túllőtték a középkorúakra vonatkozó előírást, a fiatalkorúaknál elmaradtak e téren. A dámszarvasok becsült létszáma 1.534, a kilövési terv 993-ra vonatkozik, eddig 288-at ejtettek el, ebből trófeás egyed 148 volt, a legnagyobb trófea 4,7 kilogrammos. Az őzállomány 12.422 egyedből állhat, a kilövési előírás 5.235, az eddig elejtettek száma 2.700, amiből 1.860 trófeás. Takács Szabolcs hangsúlyozta: a kormányhivatal vadászati hatósága nem szankcionáló, hanem segítő jelleggel működik, arra törekszik, hogy a vadászatra jogosultak együttműködve teljesítsék a kilövési terveket. 

Fotó: wikimedia

Több az autóval ütközés
Kovács Ferenc, az Agrárminisztérium Vadgazdálkodási Főosztályának vezetője először a vadgazdálkodást mostanában jelentősen érintő tényezőket sorolta fel, megemlítette többek közt az aszályt, a terményárakat, az ukrajnai háború hatásait és a vadbetegségeket, a vaddisznókat érintő afrikai sertéspestist és a madárinfluenzát. Szólt a természeti területek csökkenéséről, a több évtizedes viszonylatban jelentősen terjedő urbanizációról. A pozitívumok közül kiemelte a kimagasló trófeaeredményeket és az euró, a dollár árfolyamának alakulása is kedvez a vadászatnak, mivel exportszolgáltatást nyújtó ágazat. Szavai szerint a hatvanas évekhez képest az elmúlt évtizedre a nagyvadhasznosítás tizenötszörösére nőtt, az apróvadnál jelentősen csökkent. 

Beszélt a társadalom tűrőképességéről, a lakosság vadakkal kapcsolatos konfliktusairól: a gépjárművel való ütközések száma meredeken emelkedik és a belterületeken gyakran megjelennek az állatok, továbbá nő a vadakról az emberekre átterjedő betegségek száma. A dolog másik oldala, hogy a Covid következtében többen járnak a természetbe, a vadakat zajhatás éri a terjedő infrastruktúra, a mezőgazdasági technika következtében is.

A kerítések kérdésköre
 A kerítések az előadó szavai szerint gombamód szaporodnak, amit erős felháborodás kísér. Az erdei kerítések csökkentése elkezdődött, 9 ezer kilométer van összességében, s azt tudni kell, hogy erdőfelújítás végzésekor a vadak okozta kárt nem kompenzálja az egyszeri kifizetés, hiszen hosszú távú folyamatról van szó, amit hátráltat, ezért is a megelőzésre kell törekedni. A mezőgazdasági területek körül összesen 11 ezer kilométer fix kerítés és 10 ezer kilométer villanypásztor van. Együttesen 271 ezer hektárnyi terület van bekerítve, ami a vadak élőhelyszűkülésével jár, ezek kiesnek abból, amit használhatnak. 

Haszon és kár
 Míg a hazai vadgazdálkodás árbevétele tavaly mintegy harmincmilliárd forint volt, az eredményessége három-négy milliárd. A vadállomány értéke pedig 157 milliárd forintra becsülhető. A mezőgazdaság múlt évi teljes bruttó kibocsátása 3,4 ezer milliárd forint, az erdőgazdálkodás bruttó éves árbevétele 150-200 milliárd forint volt. A faállomány értékét 10 ezer milliárd forintra becsülik – ez jól érzékelteti az ágazatok egymáshoz viszonyított nagyságrendjeit. 

A vadkár mértéke a mezőgazdaságban a legkiemelkedőbb, éves szinten 2-3,5 milliárd forintos, csaknem ugyanannyi, mint a vadgazdálkodás eredményessége. Érdekes adat még, hogy a magyar vadásztársadalom 67 ezresre becsülhető, de csak 20-30 százaléka aktív.

A fenntartható maximum
A vadeltartó képesség azt fejezi ki, mekkora a fenntartható vadállomány maximuma. Jelenleg az ország java részében túlszaporodás figyelhető meg a nagyvadaknál, magasabb a tényleges létszám, mint amit elbír a terület, miközben rekordterítések történnek, azaz egyre többet kilőnek. Több területen jelentősen terjed a gím- és a dámszarvas, a vaddisznók száma is felette van a fenntarthatónak. A muflonállomány csökken, az őzeké stagnál. 

A helyzeten azzal igyekeznek segíteni, hogy a trófeaparamétereket megváltoztatják, a fiatalkorú állatok körében érdemes ugyanis elvégezni a vadászattal a minőségi válogatást. 

agrotrend.hu / veol.hu

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés