Fenntarthatóság

Innováció

Sok termelőnek fogalma sincs a saját földjéről

A magyar termelők majdnem fele egyáltalán nem ismeri saját szántóföldje adottságait.

A legújabb fejlesztéseket és technológiákat ismerhették meg a termelők a Debreceni Egyetemen (DE) rendezett Kukorica- és búzakonferencián. A program célja, hogy a gazdálkodók tudásának bővítésével egyre hatékonyabb legyen a termelés – olvasható az egyetem oldalán.


A konferencián több mint 250 gazdálkodó vett részt és 16 szakmai előadás hangzott el – fotó: DE

– A szervezők és a kar gondolkodása megegyezik. A rendezvényre a legkiválóbb gyakorlati szakembereket hívták meg.

A kar is minden területen a kiválóságra törekszik, ennek köszönhetően évek óta a világ legjobb 200-250 agrárképző intézménye között vagyunk.

A konferencián gyakorlati példákat mutatnak be, mi is gyakorlati szemléletű képzést folytatunk – hangsúlyozta megnyitójában Komlósi István, a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi- és Környezetgazdálkodási Kar dékánja.

A kukorica egyik legjelentősebb kártevője, a kukoricamoly elleni védekezésben nagy szerepe van az időzítésnek. A növényvédőszeres kezelés hatékonyságát növeli egy illatanyagcsapda kifejlesztése, amelynek kutatásában részt vettek a DE Növényvédelmi Intézetének munkatársai.

– Többéves kísérletsorozat eredményeként fejlesztettük ki ezt az újfajta, illatanyagos csapdát, amellyel a kukoricamoly rajzása megbízhatóan nyomon követhető.

Ez nagyon fontos abban, hogy pontosan meg tudjuk határozni, hogy a kikelő lárvák ellen mikor kell elvégezni a védekezést – ismertette Nagy Antal, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi-  és Környezetgazdálkodási Kar adjunktusa.

A konferencia szervezői úgy vélik, a magyar termelők mintegy 40 %-a egyáltalán nem ismeri saját szántóföldje adottságait, ezért például találomra szórnak ki műtrágyát, ami akár az elérhető termésmennyiségnél kevesebb gabona betakarítását is eredményezheti.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés