Fenntarthatóság
Innováció
Rengeteget spórolhatunk az újrahasznosítással
A gazdag országokban a hulladék több mint felét a papír, a műanyag, az üveg és a fém teszi ki. Az újrafeldolgozott anyagok mintegy 50%-a háztartásokból származik, így ha az összes újrahasznosítható hulladékból az átlagos újrahasznosítási ráta világszerte 65%-ra emelkedik, a háztartások szelektív hulladékgyűjtő tevékenysége folytán 2050-re 2,8 gigatonna szén-dioxid-kibocsátás kerülhető el.
A háztartási hulladék újrahasznosítása mára jelentősen hozzájárul az alapanyagok visszavezetéséhez az értékláncba, miközben a klímaváltozás enyhítésében is szerepet játszik – írja a hvg.
fotó: pixabay.com
Az elmúlt évszázadban a hulladéktermelés megtízszereződött, a szakértők szerint 2025-re újra megduplázódik – az emelkedő béreknek köszönhetően megnövekedett fogyasztás melléktermékeként – írja a lap Paul Hawken: Visszafordítható című könyvére hivatkozva. Ennek a szemétnek a fele a háztartások szintjén keletkezik.
A szemét kezelése a helyi önkormányzatok felelőssége, kivéve az alacsonyabb jövedelmű városokban, ahol szervezetlen keretek között szedik a szemetet.
A kidobott cikkek összetétele helyről helyre változik, a gazdag országokban a hulladék több mint felét a papír, a műanyag, az üveg és a fém teszi ki – valamennyi kiválóan újrahasznosítható anyag.
A háztartási hulladék újrahasznosításának az üvegházgázok kibocsátása szempontjából is van jelentősége, hiszen az anyagában való újrahasznosítás során általában energia megtakarítása mellett állítható elő új termék – írja a lap.
Csökken a nyersanyag-kitermelés, a szennyezőanyag-kibocsátás, és új munkahelyek is létesülnek. A cikk példának hozza fel az újrahasznosított alumíniumtermékek előállítását, amely 95%-kal kevesebb energiát igényel, mintha nyersanyagból készültek volna.
Az újrahasznosított anyagok kétféle funkciót is elláthatnak, egyrészt alapanyagként, másrészt „költségelnyelőként” is működhetnek.
A gyakran figyelmen kívül hagyott „költségelnyelő” funkció felszívja azokat a gazdasági, társadalmi és ökológiai költségeket, amelyek a hulladéklerakókba és -égetőkbe való szállítás során keletkeznének.
Az újrahasznosítási ráta széles skálán mozog a világ városaiban, ám bárhonnan is nézzük az újrahasznosítás értéket teremt, költséget csökkent és – különösen a fémé és papíré – jövedelmet biztosít.
agrotrend.hu / hvg