Fenntarthatóság

Innováció

Minierdő született a város peremén a Japán biológus ötlete nyomán

A somogyi megyeszékhely az első a többi között, ahol Miyawaki kiserdőt alakítottak ki.

 

Óvodások ültettek huszonkétféle növényfajt a tüskevári vasútállomás mögötti területen. Kiss Zoltánné Androsovits Petronella ötletgazda elmondta: Akira Miyawaki, japán biológus az 1950-es évek végén végzős diákként a növényfajok egymásra gyakorolt hatását vizsgálta. Japánban felkereste a szent szentélyerdőket, amik egyfajta időkapszulaként működtek, megmutatva, hogyan is épül fel egy őshonos erdő. Miyawaki több mint negyvenmillió fát ültetett el tizenöt országban. 

Forrás: Sonline

– Magyarországon tíz minierdő létezik, a Tabánban volt az első, Baján a második és most már Kaposváron is sikerült egyet létrehozni – tette hozzá a hobbikertész. A telepítés során őshonos növényeket ültettek szorosan egymás mellé a gyors növekedést ösztönözve. Hamar adnak nagy lombot, s madaraknak, állatoknak élőhelyet biztosítanak. 

– Egy erdő kialakítása legalább száz év, a minierdő gyorsabban fejlődik. A célom az, hogy a természetet visszacsempésszük a városba. A kertemből rengeteg növényt adományoztam óvodáknak, iskoláknak, sarkallva őket arra, hogy tegyenek a zöld területek bővítése érdekében – mondta el Kiss Zoltánné Androsovits Petronella. A szalmával takart földbe került például barkócaberkenye, vadalma, húsos som és mogyoró. Két-három éven keresztül figyelik, gyomlálják és öntözik a növényeket, minden esélyt megadva a kiserdőnek a megtelepedésre.

agortrend.hu / Sonline, Góz Lilla

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés