Fenntarthatóság

Innováció

Mikrobiológiai készítmények használatának eredményei

A mikrobiológiai készítmények használata 2 ponttal támogatott. Ez azt jelenti, hogy ha a gazda például a szántóföldi területének 50%-án baktériumos talajoltást végez, akkor 2 ponttal elnyeri a teljes szántóföldi területére a támogatást. Ez kb. minimum 61, maximum 105 EUR/ha pénzösszeget jelent.*

Mit is jelent az AÖP-ben (Agro-ökológiai Programban) a mikrobiológiai készítmények használata?

„A mikrobiológiai készítmények alkalmazása szántóföldi területen gyakorlat keretében a mezőgazdasági termelőnek a tárgyévben a mezőgazdasági üzem szántóterületének legalább 50%-án a talajéletet és a talajállapotot javító mikrobiológiai készítményeket kell alkalmaznia a vetés előtt, illetve vetéssel egy menetben kijuttatva és a talajba dolgozva, illetve a szármaradványokra kijuttatva, majd azokat a talajba dolgozva.”

Az alábbiakban vegyük sorra, milyen előnyöket tapasztal meg a gazdálkodó, ha a technológiát pontosan betartva mikrobiális talajoltást alkalmaz.

Először is nagy valószínűséggel terméstöbblet jelentkezik a kezelt területen. Ezt nemcsak a NÉBIH és a Magyar Talajvédelmi Szövetség immár 7. éve folyó tartamkísérlete bizonyítja, hanem számos növénytermesztő tapasztalja is az évek során a talajoltott területen a terméskiegyenlítettséget és többletet. A NÉBIH által vizsgált növénykultúrák a következők voltak eddig: kukorica, tavaszi árpa, szója, őszi káposztarepce, őszi búza, napraforgó. A kísérletben a kontroll (kezeletlen) parcella mellett úgynevezett pozitív kontroll, vagyis + 50 kg/ha nitrogén hatóanyagot kapott terület is beállításra került. A többi parcellát a Szövetség Tagjai által képviselt talajoltó baktérium készítményekkel kezelték. Minden évben a mikrobiológiai készítménnyel kezelt parcellák termésmennyisége magasabb volt a kontrollnál, sőt még a pozitív kontrollnál is. Általában az mutatkozik, hogy a többéves használat után egyértelműen magasabbak a termésátlagok a baktériumos talajoltás hatására. Számos esetben a termés minősége is javul, ahogy ezt a NÉBIH vizsgálatok is bizonyították.


1. ábra: Nébih és a Magyar Talajvédelmi Szövetség közös tartamkísérleteinek eredményei 2016-2022 között

 

A legegyértelműbb eredményt azok a gazdák tapasztalták, akik már 3-4 éve talajoltóznak. Elmondásuk szerint a talaj szerkezete érezhetően megváltozott, könnyebben lehet művelni és így kevesebb a gázolaj felhasználás is. Egy traktoros mesélte, hogy az általa művelt terület saját és bérelt tulajdonban van. A bérelt földön nem végeznek mikrobiológiai kezelést. Ahogy a bérelt terület után a saját területen dolgozik, érezhetően megváltozik a talaj szerkezete, jobbá válik, pedig a talajadottságok megegyeznek. A 2.ábrán a talajoltó baktérium készítménnyel kezelt területen mért vonóerő alakulása látható, összehasonlítva a kezeletlen talajjal. 


2. ábra: Talajellenállás alakulása a mikrobiális készítményekkel oltott területen a kontrollhoz viszonyítva (Szarvas, 2019)

A növényállomány a talajból fertőző gombáktól is védelmet kaphat, ugyanis a baktérium készítmények többségében ún. sziderofórt termelő törzsek vannak. Csökkenhet például a fuzárium, szklerotínia, alternária, Aspergillus, fertőzés is. Így a növényvédelem költségei is alacsonyabbak lehetnek a kezelés hatására. A 3. ábrán a bal oldali Petri csészében alternária (Alternaria alternata) patogén gombát tenyésztettek táptalajon (kontroll). A jobb oldali Petri csészében a szántóföldi dózisnak megfelelő mikrobiális készítménnyel történt a kezelés. Látható, hogy a gomba növekedése gátolt.


3. ábra: ábra: Mikrobiális készítmény hatása patogén gomba szaporodására – Alternaria alternata (Forrás: Saniplant Kft.)

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a növények stressztűrése, így az aszálytűrése is növekedhet. Számos példa mutatja, hogy a mikrobiális talajoltás hatására 2-3 hétig láthatóan jobban bírta a vízhiányt a növényállomány. Természetesen megjegyezzük, hogy az olyan extrém szárazságban, mely Magyarország egyes területein tavaly nyáron előfordult, már nem segíthet semmilyen input anyag vagy technológia sem, csak az öntözés.


4. ábra: A felső kép a kezeletlen, kontroll, az alatta lévő kép talajoltó baktériummal kezelt paradicsom palánta az öntözés elhagyása utáni 4. napon (Saniplant Kft.)

Összefoglalva, a baktériumos talajoltással, vagyis a termőtalaj mikrobiális kezelésével célirányosan gazdagítjuk a talajéletet. Ennek vizsgálatokkal is igazolt eredményei vannak, melyeket a gazdák többsége is megtapasztalt már. A több éves talajoltás hatására a termésátlagok kiegyenlítettebbé és magasabbá válnak. Emellett a termés minősége is javul. A talajszerkezet javulásának hatására jobb lesz a víz- és hőgazdálkodás. Könnyebben lehet művelni a talajt, gázolaj megtakarítás jelentkezik és az aszálytűrés is növekszik. Alkalmazza a talajélet élénkítésére a Magyar Talajvédelmi Baktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetség Tagjainak termékeit szántóföldjének legalább 50%-án és az AÖP támogatásban részesül a teljes területe. *

*AZ AÖP támogatás egyéb feltételeiről tájékozódjon a Magyar Közlöny 2023. április 19-én megjelent számából.

 


AGRO.bio Hungary Kft.

 


Attend SA Kft.

 


Biofil Kft.

 


Corax-Bioner Biotechnológiai Zrt.

 


Geosan Kft.

 


Natur Agro Hungária Kft.

 


Phylazonit Kft.

 


Terragro Kft.

 

(X)

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés