Fenntarthatóság

Innováció

Kutyák követték el a korábban farkasoknak tulajdonított támadásokat

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság sajtóközleménye alapján 8 hazai, farkasnak tulajdonított támadást – DNS-vizsgálatok alapján – nem farkasok, hanem kutyák tettek.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság 2021. novemberétől nyolc, a bejelentők által ismeretlen fajnak, illetve farkasnak tulajdonított támadások helyszínelését végezte el. Az összes támadás tágabb környéke a hazai nagyragadozók ismert állandó élőhelyének tekinthető.

Fotó: pixabay.com

Az esetek helyszínelése során a rutinszerűen végzett nyomrögzítés mellett genetikai mintavételeket is vettek a tetemekről. Az észlelt, harapásnyomok felületéről vettek nyálmintákat, illetve egy esetben a támadás helyszínére visszatért, csapdázott kutya mintáját. A begyűjtött mintákat a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Genetika és Biotechnológia Intézetébe elemezték.

Az összesen 8 db mintán elvégzett faj és egyedazonosítás során minden minta kutyafajtákkal való egyezést mutatott, valamint az erdőkövesdi és mátranováki támadásoknál nem egy, hanem több kutya egyed DNS-e is azonosítható volt, vagyis a kapott eredmények azt mutatják, hogy a kérdéses minták kivétel nélkül a kutyáktól származtak, és nem a hazai farkasok DNS-eivel egyeznek.

Ez az eredmény összecsengenek az elmúlt években tapasztaltakkal. Néhány esetben a hazai tapasztalatok is igazolják a nem kellő felkészültséggel őrzött háziállatok farkasok általi fogyasztását, a farkasnak tulajdonított eseteknek azonban csupán töredéke igazolhatóan farkas. Jelen esetben egyik esetben sem volt farkasnak köze a támadáshoz. Ezt a prédaállatokon látható zsákmányolási nyomok az esetek nagy részében már előrevetítik, de a részletes genetikai vizsgálatok tudják bizonyítani egyértelműen a ragadozó faji hovatartozását.

A vadászható fajok rendszeres és természetes fogyasztói a hazai nagyragadozók, farkasok. Azonban a természetben szabadon járó egyedek nagyságrendjénél fogva is számos esetben kóbor kutyák, ahogy a mátranováki gímszarvas esetében is, voltak az elkövetők.

A jelentős médiavisszhangot kapott eset azért is tanulságos, mert a megalapozatlan véleményalkotás, és annak terjesztése nem a valós helyzetet mutatja. A fenti eredmény jelzi, hogy az elmúlt néhány, a nagyragadozók megtelepedése óta eltelt évtized még kevés volt ahhoz, hogy a témában érdekeltek mindegyike kellő megalapozott véleményt tudjon alkotni, rendelkezzen az ismertté váló esetek tárgyilagos értékeléséhez szükséges ismeretekkel.

A mintaelemzések részletes adatai és a teljes közlemény itt olvasható.

agrotrend.hu / Bükki Nemzeti Park Igazgatóság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés