Fenntarthatóság

Innováció

Ijesztő, de békés a kék fadongó

Európa egyik legnagyobb méhfaja, a kék fadongó sokakban rémületet kelthet hatalmas méretével, de a félelem teljesen alaptalan, mert a kékes színben játszó fekete órás teljesen ártalmatlan. De hol találkozhatunk vele?

Valóban jó nagyra nőtt a kék fadongó (Xylocopa violacea), egy kifejlett példány 2,5-3 centiméteres, repülés közben pedig a nyitott szárnyainak köszönhetően egy 4-5 centis fekete óriás döngicsél majd melletted. De pánikra semmi ok, ugyanis legkevésbé sem foglalkozik veled, a virágokról gyűjti szorgosan a virágport és issza nektárjukat, vagy épp egy korhadt fa közelében sertepertél, ugyanis utódait ott neveli – írja a Turista Magazin.

A magányosan élő kék fadongó eléggé elterjedt faj Európában, és ha jól megnézzük, akkor nagyon szép is. Első ránézésre a szőrrel borított teste teljesen feketének látszik, de ha jobban megnézzük, akkor felfedezhetünk rajta egy izgalmas fémes lilás beütést, szárnyai pedig gyönyörű kékes lilás színben pompáznak.

Fotó: Pálvölgyi Krisztina

A tavasszal megtermékenyített nőstény fadongók nekiállnak bölcsőt készíteni az utódoknak, ehhez pedig valamilyen nem élő fát keresnek. Elhalt fatörzsek mellett ezért gyakran találkozhatunk vele, de fából készült kerítésoszlopba, kezeletlen fagerendába is előszeretettel rágcsál járatokat a petéknek.

Ha a korhadt fa, vagy faanyag mellett, alatt fűrészpor szerű morzsalékot látunk, akkor kezdhetünk gyanakodni, hogy fadongó szemelte ki magának. Az elég hosszú, akár 30 centiméteres, függőlegesen kialakított lárvajáratokba helyezi el petéit és mindegyik mellé tesz egy virágpor és nektár keverékéből álló pogácsát, hogy a jövő generációja tudjon majd miből falatozni kikelés után.

A lárvák már nem fogják rágcsálni, károsítani a fát, viszont ha harkály fedezi fel az elrejtett bölcsődét, akkor mindent meg fog tenni azért, hogy hozzájusson az ott fejlődő lárvákhoz. Erős csőrével mélyen felhasogatja a fát, így fér hozzá a csemegéhez. Azok a szerencsés fadongólárvák, amik elkerülik a fakopáncsok figyelmét, a bölcsőben telelnek át, majd tavasszal bábozódnak be, hogy aztán nyár végén már kifejlett példányként repkedjenek.

A kék fadongónak esze ágában sincs bántani minket, békésen eldöngicsél, ha nem piszkáljuk, nem bántjuk. Illetve ha számára zavaró közelségbe kerülünk a bölcsődéjéhez, akkor mérgesen zümmöghet, de még ekkor sem lesz agresszív. Csípés akkor fordulhat elő – hiszen azért neki is van fullánkja –, ha véletlenül megfogjuk mondjuk egy virágon. Az eredmény egy darázscsípéshez hasonló "élmény" lesz, fájhat és dagadhat, és azoknak kell nagyon vigyázni vele, akik allergiások rá. Összességében egy gyönyörű és egyben nagyon hasznos rovar a kék fadongó, hiszen komoly segítséget jelentenek a virágok beporzásában.

agrotrend.hu / Turista Magazin

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés