Fenntarthatóság

Innováció

Földkábelek a túzokok védelmében

A Túzok Life program keretében a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság és a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területeinek találkozásánál földkábelekre cserélte a villamos légvezetékeket az E.ON. Ezzel megnyílt a táj és az élőhely a túzokok számára, és ezeken a szakaszokon további madárfajok tudják elkerülni a vezetéknek ütközés mellett az áramütést is.

A túzokvédelem szempontjából a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a hagyományosan alkalmazott madárvédelmi megoldások – a légvezetékes hálózat szigetelése, burkolatok kialakítása – a túzokok esetében nem nyújtanak kellő védelmet, mert számukra az jelent veszélyt, ha nekiütköznek a vezetékeknek, emiatt szükséges a föld alá vinni a kábeleket – olvasható a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság weboldalán, írta a Turista Magazin.

Annak érdekében, hogy a beruházás ideje alatt is folyamatos legyen az áramellátás, először az új földkábeleket fektették le, és csak azok üzembe helyezése után engedték le a régi légkábeleket, és bontották el az oszlopokat. A környezetvédelmi szempontok figyelembevételével kialakított új nyomvonalon 32,6 kilométer földkábelt fektetett le, majd 24,4 kilométer középfeszültségű és 3,3 kilométer kisfeszültségű vezetéket és azok tartóoszlopait bontotta el az E.ON Hungária Csoporthoz tartozó ELMű Hálózati Kft. A költési időszakokra a munkálatokat leállították, ezzel nyugalmat biztosítva a környék élővilágának.

A 645 millió forintos fejlesztés része Ausztria és Magyarország közös, határokon átnyúló Túzok LIFE programjának, amelyet az Európai Unió támogat.

agrotrend.hu / Turista Magazin

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés