Fenntarthatóság

Innováció

Fecskék védelmére szakosodtak kiskunhalasi önkéntesek

Az utóbbi években több okra visszavezethető drasztikus fecskelétszám-csökkenés ellen szeretne fellépni a Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület. A szervezet műfecskefészkek, fecskepelenkák gyártására és kihelyezésére ösztönzi a lakosságot.

A város fecskéinek megfigyelésére és védelmére hozott létre egy online csoportot a közösségi oldalon a kiskunhalasi Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület. Az önkormányzattal, a Kiskunsági Nemzeti Parkkal, civil szervezetekkel és természetbarát magánszemélyekkel közösen, együttműködve indítottak egy a város és kistérségére kiterjedő projektet, melynek fő célja az említett terület fecskeállományának felmérése, számolása és támogatása – írja a baon.hu.

fotó: pixabay.com

– Az utóbbi években több okra visszavezethető drasztikus fecskelétszám csökkenése ellen szeretnénk fellépni, elsősorban fajvédelmi ok miatt. Aztán természetesen nagyon fontos a lakossági szemléletformálás. A fecske népszerű és kiválóan alkalmas az érzékenyítésre, főként, mert akihez beköltözik ez a madár, az egy kicsit a magáénak is érezheti. Országos példák alapján fogékonyak az emberek a fecskék védelme és megismerése iránt. Ezt Halason még nem igazán tapasztaltuk, de többek között azért is kezdtük el a projektet, hogy ezt felmérjük – mondta Greguss Viktor, a Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület egyik alapítója, aki hozzátette, hogy ennek elengedhetetlen része lesz a fecskékről szóló ismeretterjesztő cikkek, tapasztalatok közzététele, és a munkájukról szóló beszámolók megosztása a csoporttagokkal.

A meglévő és aktív fecskefészkek feljegyzésén túl műfecskefészkek, fecskepelenkák gyártását és kihelyezését ösztönzi a halasi egyesület. Első körben az elmúlt pár évben az Ékes Kapu Református Fogyatékos Ápoló-Gondozó Otthonnak, a Kiskunhalasi Református Egyházközség Benjámin Szociális Intézményének és a Filadelfia Integrált Szociális Intézmény Nefelejcs-Ház Fogyatékosok Nappali Intézményének lakói által, kézműves alkotótáborokban készített fecskefészkeket helyezik ki madártani szempontból megfelelő helyszínekre.

– Ezeket a fészkeket sajátos nevelési igényű, megváltozott munkaképességű fiatalok és felnőttek készítették – tudtuk meg Greguss Viktortól.

A halasi egyesület tervezi még a város több pontján a fészeképítéshez szükséges saralóhelyek kialakítását, olyan területeken, ahol a közelben van fecskekolónia, illetve nyíltabb a terep. Greguss Viktor kiemelte, hogy a tervezett munkához sok önkéntes segítségére is szükség lesz, így várják a jövőben a segítők jelentkezését.

– A fecskék már elindultak haza. Várjuk őket segítőkész szeretettel – hangzottak biztató szavai.

A gólyákra is koncentrálnak

Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület nem áll meg a fecskeállomány védelménél, szeretnének a városban fészkelő gólyákról is minél több információhoz jutni és azokat megosztani a lakossággal. Továbbá azt tervezik, hogy madár- és denevérodúkból is sokat helyeznek ki a településen.

– Szeretnénk bevonni a lakosságot elsősorban az odúk gyártásába. Talán a pandémia ideje alatt jól is esik az embereknek az otthoni bezártságban kézműveskedni – mondta Greguss Viktor.

agrotrend.hu / baon.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés