Fenntarthatóság

Innováció

Évmilliók óta alakítja a természetet az emberi tevékenység

Az emberi tevékenység évmilliók óta hatással van a természetre, egy új kutatás szerint ez a hatás jóval jelentősebb és hosszabb ideje tart, mint amit valaha elképzeltek a tudósok.

A fajok kihalása jóval azelõtt elkezdõdött, hogy az emberi faj kifejlõdött volna, és talán az emberelõdök indították el az új kutatás szerint. A kelet-afrikai nagy testû emlõsök számának csökkenése például az emberek miatt következhetett be a szakértõk szerint. A fajpusztulás nagyjából négymillió évvel ezelõtt kezdett fokozódni. Ez fosszilis leletek szerint egybeesik azzal az idõszakkal, amikor az õsi emberi populációk ezen a területen éltek – írja a BBC News.

 "Olyan negatív hatással vagyunk ma a világra és a fajokra, amelyek benne élnek, mint soha korábban. De ez nem azt jelenti, hogy a múltban igazi harmóniában éltünk volna a természettel"

– mondta Soren Faurby, a Göteborgi Egyetem kutatója, a tanulmány egyik szerzõje.


forrás: taraka.pl

"Nagyon sikeresek vagyunk a források monopolizálásában manapság, eredményeink pedig azt mutatják, hogy valószínûleg ez így volt õseink esetében is" – tette hozzá.

A tudósok megvizsgálták a kis- és nagytermetû húsevõk kihalásának alakulását és azt, hogy ez milyen összefüggésben van a környezeti változásokkal, többek közt az esõzésekkel és a hõmérsékleti értékekkel.

Elemezték az emberi faj õsei, köztük az Australopithecus és az Ardipithecus agyának méretében bekövetkezett változásokat.

Arra jutottak, hogy a nagy húsevõk kihalása összefüggésbe hozható az emberelõdök agyméretének növekedésével és a növényzet változásával, de nem függ össze a csapadék és a hõmérséklet változásaival.

A kelet-afrikai húsevõk kihalására azt a magyarázatot találták, hogy ezek az állatok az ember közvetlen konkurenciái voltak a táplálékért való versengésben: az emberek például megszerezhették a kardfogú tigrisektõl a frissen elejtett zsákmányt.

"Eredményeink szerint a biodiverzitásra kifejtett jelentõs antropogén hatás évmilliókkal korábban kezdõdött, mint azt korábban becsülték" – áll az Ecology Letters címû szaklapban megjelent tanulmányban.

Egy tavalyi jelentés szerint mintegy egymillió állat- és növényfajt fenyeget a kihalás veszélye a következõ évtizedekben. Egy szintén nemrég megjelent tanulmány pedig arra a következtetésre jutott, hogy a városok növekedése, az erdõk mezõgazdasági célú irtása, a halak iránti növekvõ kereslet jelentõs módon megváltoztatta a földterületek közel háromnegyedét és a vizek több mint kétharmadát.

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés