Fenntarthatóság

Innováció

Csikófark tőszámokat vizsgáltak a nemzeti parkban

A közönséges csikófarkat háromévente vizsgálják meg a Kiskunsági Nemzeti Parkban. Az idén elvégezett tőszámbecslés során arra keresték a választ, hogy az állományok kiterjedésében történt-e növekedés.

2002 óta követik nyomon a nemzeti park munkatársai a közönséges csikófarkat, melynek latin neve: Ephedra distachya. A megfigyelés a Nemzeti Biodiverzitás-monitorozási Rendszer I. Védett és veszélyeztetett fajok megfigyelése projektjének keretei között zajlik a nemzeti park öt helyszínén: Fülöpházi homokbuckák, Tázlári homokbuckák, Harkakötöny: Kisfaludy-erdő, Kecskemét-Matkópuszta: Határúti-dűlő, Pirtói homokbuckák területén egy-egy állomány – írja a knp.hu.

fotó: wikipedia

A Kiskunsági Nemzeti Park háromévente több helyszínen is feltérképezi a csikófark állományhatárait, ahol tőszámbecslést végeznek mintavétel alapján. Az állományt azért vizsgálják meg, hogy esetleg nem történt-e változás. A tőszámbecslést úgy végzik, hogy véletlenszerűen a kihelyezett 1×1 méteres mintakvadrátokban megszámolják a töveket, így ezzel a módszerrel pontosabb populációméretet tudnak becsülni.

Ezeket a vizsgálatokat idén is elvégezték, kiderült, hogy az öt területen az összesen becsült tőszám 43 693, ez 2002 óta a legalacsonyabb érték (a korábban tapasztalt tőszámok 100 602–264 683 darab között ingadoztak). Mint megtudtuk, az állományok kiterjedése érdemben nem változott, néhány esetben kismértékű növekedés volt tapasztalható.

A csikófarkról:

A csikófark a leplesmagvúak (Gnetophyta) törzsébe tartozó csikófarkfélék (Ephedraceae) családjába tartozik.

A növény őshazája a Földközi-tenger vidéke, Ázsia. Országunkban a száraz vidékeken fordul elő, hajdani löszmaradványokon és homokgyepekben él. Leggyakrabban a Duna–Tisza köze és a Szentendrei-sziget homokpusztáin találhatjuk meg, de a Budai-hegység dolomit-sziklagyepjeiben és a Mezőföldön, lösznövényzetben is láthatjuk ezt a növényt.

A cickafark alacsony, kb. 10-30 cm-re nő meg. Vörösbarna színű, gyöktörzse fás. A hajtás ágai vesszőszerűek, 1–3 mm vastagok, sűrűn „ízekre”, internódiumokra tagoltak. A szára zöld színű, fotoszintetizálni is képes. Pikkelyes levelei alapjukon összenőttek, keresztben átellenesek. A porzós virágok barkába rendeződnek.

A közönséges csikófark hazánkban fokozottan védett cserje. Természetvédelmi értéke: 100.000 Ft.

A csikófark alkalmazható meghűlésnél, influenzánál, hiszen izzaszt és csillapítja a lázat. Csökkenti az asztmatikus, görcsös köhögést és jótékonyan hat szervezetünkre megfázás és szénaláz esetében is. A csikófark szabályozza a vérnyomást és a koleszterin szintet is. Gyorsítja az anyagcserét, ezért kiválóan hasznosítható fogyókúra esetén is. Nyugtató hatással van a központi idegrendszerre ezért stresszes időszakokban ajánlott a szedése. A növény támogatja az immunrendszert is, hiszen megakadályozza, hogy a baktériumok, vírusok továbbszaporodjanak a szervezetünkben.

agrotrend.hu / baon.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés