Fenntarthatóság

Innováció

Az ökológiai gazdálkodás kevesebb üvegházhatású gázkibocsátással jár

A hosszú távon ökológiai gazdálkodással művelt szántóterületek kevesebb üvegházhatású gázt bocsátanak ki hektáronként, mint a hagyományos módon megművelt talajok; és az egy tonna hozamra számolt érték is általában alacsonyabb.

Egy új tanulmány kimutatta, hogy az ökológiai gazdálkodású területeken hektáronként mintegy 40%-kal alacsonyabb a nitrogén-oxidok kibocsájtása, mint a hagyományosan megművelt területeken. 


A DOK kísérletében 1978 óta a búza, a kukorica, vagy a lóhere termesztését hasonlítja össze –  Fotó: Topagrar.com

Ez azoknak a vizsgálatoknak az eredménye, amelyeket a Gießeni Egyetem biológiai műveléssel foglalkozó kutatóintézetében (FiBL) Andreas Gattinger professzor vezetésével, és a svájci Agroscope kutatóközpont úgynevezett DOK tartamkísérletében végeztek.

Ahogyan Gattinger tavaly csütörtökön bejelentette, a DOK tartamkísérletében 1978 óta a biodinamikus, szerves-biológiai és hagyományos szántóföldi növények, mint például a búza, a burgonya, a kukorica, a szójabab vagy a lóhere termesztését hasonlítja össze.

34 év eltelte után a legjelentősebb üvegházhatást okozó gáz, a nitrogén-oxid kibocsátását határozták meg a lóhere-kukorica zöld ugar vetésforgóban, méghozzá a "biológiai-dinamikus" és a "biológiai-organikus" termesztési rendszerekben, "hagyományosan trágyával" és "hagyományosan trágya nélkül", valamint egy nem trágyázott rendszerben, kontrollként.

"Megállapították, hogy az ökológiai gazdálkodású területeknek hektáronként mintegy 40%-kal alacsonyabb a nitrogén-oxidkibocsátásuk, mint a hagyományosan művelt területeknek."

– mondja Gattinger.

A hozamokra vetítve a legalacsonyabb nitrogén-oxid kibocsátást a "biológiai-dinamikus" folyamatban határozták meg, a legmagasabbat pedig a "trágyázás nélküli" folyamatban. A kukorica-termés esetében nem volt különbség a nitrogén-oxid kibocsátásában az ökológiai és a hagyományos gazdálkodás között.

"Ez bizonyítja, hogy nemcsak a műtrágyáról történő lemondás, hanem a célzott, különböző vetésforgókkal és trágyákkal megvalósított gazdálkodás is fontos talajfunkciók fenntartásához, és a károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez vezet a növénytermesztésben" – mondta Gattinger.

Ezekkel a megállapításokkal az agrárgazdálkodási rendszerek optimalizálhatók az üvegházhatású gázok kibocsátása tekintetében.

Az eredményeket a "Scientific Reports" tudományos folyóirat online kiadása tartalmazza.

Agrotrend.hu / Top Agrar

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés