Fenntarthatóság

Innováció

A védett fajok védelme a cél

Vigyázó Sándor gróf ­egykori miklapusztai birtoka ismét a tudományt szolgálhatja, hiszen ott ­valósulhat meg az a Life-program, amelynek fő célja a Pannon szikes sztyeppék és löszpusztagyepek innovatív kezelése a növények, a rovarok és a madarak védelme érdekében.

„Az ősz nyájas verőfényén ülök, körültem sárga, száraz lomb zörög” – Tompa Mihály sorai pontosan ráillettek a múlt péntekre, amikor traktorplatón zötykölődve indultunk terepbejárásra a hartai határba. A kora délelőtti órákban még kissé csípős volt a levegő, miközben az állampusztai lőtér felől gépkarabélyok rövid sorozatai törték meg a csendet, amikor elindultunk Miklapuszta irányába.

fotó: knp.hu

Gondosan művelt földeken „terepgúnyás” őzek menekültek riadtan a traktoros menet elől, a magasban ragadozó madarak köröztek, a Nagy-éri csatornában pedig hattyúk kutattak ráérősen táplálék után. Az őszi idill megfigyelésére jócskán volt idő, miközben azt is megállapíthattuk, örüljünk a jó időnek, mert esőben igencsak vendégmarasztaló lett volna az út a Gulyatanyáig.

– No, ez már a mi területünk és a mi feladatunk lesz ennek a több mint 900 méteres útnak a rendbetétele is – jegyezte meg a csatornához érve Kustár Rozália, a Dunatáj Természet- és Környezetvédelmi Közalapítvány kuratóriumának elnöke. A régész-néprajzkutató a helyszínre érve mesélt a Life-program helyszínéül szolgáló térség történetéről, ahol a szikpadkák tövében szentgáli vörös tűzkő cserepeket is találtak. A földművelés kezdetének leletei bizonyítékai, hogy a Duna időszakos áradásai után, a pangóvizek gazdasági értéket jelentettek már a neolitikumban is.

A Nagy-ér partján Árpád-kori templomrom is található, amiről megtudtuk, hogy a hat év alatt megvalósuló természetvédelmi projekt „kapuja” lehet.

A Gulyatanya egykoron Vigyázó Sándor gróf birtoka volt, aki úgy végrendelkezett: „hogy összes vagyonom (…) a Magyar Tudományos Akadémiára szálljon.” A virágzó gazdasági életnek már csak néhány kút és épületromok a mementói, de a most induló program egyik célja a legeltetés visszaállítása. A juhoknak és a marháknak téli és nyári szállásokat is kialakítanak. A legeltetés „rovarbarát” lesz, és remélik 70–80 trágyához kötődő rovarfauna visszatérését.

Lengyel Szabolcs, a Magyar Tudományos Akadémia doktora három évtizede már járt madármegfigyelésen Miklapusztán. A Life-program projektmenedzsere arról is szólt a terepbejáráson, hogy a széki lile és az ugartyúk ismét költ, de remélik a partimadárfajok állományának emelkedését is. A program révén abban is bíznak, hogy a botanikai értékek – tizenöt védett növényfaj – helyzete javul, vagy legalább nem romlik tovább; az ezüstfások eltűnnek, a nád visszaszorul; a borz, dolmányos varjú, róka, szarka, vaddisznó állománya pedig csökken.

Európa legnagyobb szikpadkái Miklapusztán vannak

Harta Nagy-ér és az ­53-as műút közötti területén, a dunapataji határba is átnyúlva fekszik Miklapuszta. 1993-ban tájvédelmi körzetként országos védettséget kapott, 1996-ban lett a Kiskunsági Nemzeti Park része. A Duna menti síkságon elhelyezkedő három nemzeti parki mozaik közül Miklapuszta a legdélebbi, a Solti-sík és a Kalocsai-Sárköz kistájak határán helyezkedik el. Ez a terület is a Duna alacsony árterén jött létre, amelyet a folyószabályozásig minden évben elöntött a Duna. A XIX. században végrehajtott folyamszabályozás itt is sokat változtatott a táj természetes arculatán.

A korábban jellemző vízi világ helyén karakteres formakincsű, Európában egyedülálló módon akár egy-két méter magas szikpadkákkal és sekély időszakos vizekkel tarkított pusztaság jött létre. A valamikori állandó vizű mocsarak helyén magas sótartalmú, erősen lúgos vizű szikes mocsarak vannak. A vizektől távolodva vakszikes felszínek jellemzők, ahol nyár közepén gyakori a sókiválás, amikor „kivirágzik a sziksó”.

agrotrend.hu / baon.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés