Fenntarthatóság

A városi klíma változásainak hatása: légszennyezés és a városi szennyezőszigetek

Az elmúlt évtizedekben az urbanizáció mértéke példa nélküli módon növekedett, s ez folyamatosan nyomást gyakorol minden élőlényre, az erősforrásokra, a gazdaságra és az infrastruktúrára egyaránt. Ezzel együtt emelkedett a légszennyezés is a településeken, így a várostervezők egyre több országban kiemelt fontosságúnak tartják a klímaváltozás és az urbanizáció okozta légszennyezés káros hatásainak mérséklését.

A légszennyezés nem csak az emberi szervezetre veszélyes, hanem az éghajlatváltozás folyamatát is felgyorsítja. A szennyezők közé több, gyakran használt anyag tartozik, mint például a feketeszén vagy a freon. Ezek súlyosbíthatják a káros hatásokat, így megváltoztathatják a meleg- és hideg időszakok időtartamát, a csapadékmennyiséget és eloszlást, vagy hatással lehetnek az UV-sugárzás mértékére is. A melegebb éghajlat az illékony, talajfelszín környéki szennyező anyagokat is aktiválhatja. A légszennyezés a városi hatások közül a 21. század egyik legnagyobb problémája és veszélyes az emberi egészségre és jóllétre is. A kültéri levegőszennyezés globális szinten évente megközelítőleg 4,2 millió ember korai elhalálozásáért felelős, évente átlagosan minden kilencedik ember halálát ez okozza. A légszennyezés Kínában és Indiában a legnagyobb léptékű.

Fotó: pixabay

A káros hatásairól ismert szén-dioxid kibocsátás több, mint 70% -ért világszinten a városok felelősek. Ez a nagyfokú szén-dioxid kibocsátás a növényvilágra is hatást gyakorol. Mishra és munkatársai 2015-ben kimutatták, hogy a megemelkedett szén-dioxid koncentráció következtében a városi növényzet biomassza mennyisége megnövekedhet, mivel a fotoszintézis egyik alapvető tápeleméről van szó. Ez a biomassza növekedés sok esetben együtt jár a levélterület növekedésével és az aszkorbinsav szintjének emelkedésével is a növényi szervezetben. A magasabb szén-dioxid szint hatással lehet azokra a gomba- és baktériumtörzsekre, amelyek a gyökerek közelében élve elősegítik a növények egészséges fejlődését.

 

A légszennyezés és a városi növényzet

A városi növényzet légszennyezés tűrését illetően is igen nagy különbségek mutatkoznak. Egy 2020-as felmérés alapján például a kis levélméret, a levélszőrözöttség, vagy a levél barázdáltsága jobb várostűrőképességre és légszennyezés tűrésre utalhat. A városi fákat és erdőket széles körben használják biológiai szűrőként a levegőben szálló por (PM) megkötésére.

Fotó: pixabay

A légszennyezés a növények számára stressz, ami a légzőnyílások záródását idézheti elő. Emiatt csökken a szén-dioxid felvétel, pedig annak mennyisége nagyobb a városban, tehát a minél gyorsabb megkötés lenne a cél. Kimutatták, hogy a kén-dioxid és a nitrogén-dioxid gátolja a légzőnyílás záródását, az így módosult működés pedig a fotoszintézist is károsan befolyásolja, ahogy az élettani folyamatokat is. Ha azonban a szén-dioxid szintje magas a levegőben, az említett káros gázok nem akadályozzák a légzőnyílások záródását.

A városi fákat ma már öko-fenntartható eszköznek tekintik, amelyek a légszennyezés nyomon követésére és csökkentésére egyaránt felhasználhatók. A fák mellett a lágyszárú fajok is nagymértékben részt vesznek a levegő káros anyagainak szűrésében. Ebben leginkább hatékony fajok közé sorolható az Achillea millefolium, a Chenopodium album, az Echium vulgare, a Convulvulus arvensis és a Centaurea scabiosa. Nem minden növényfaj vagy fajta rendelkezik azonos várostűrő képességgel, így fontos tájékozódni, hogy melyek alkalmazhatók ilyen körülmények között. Magyarországon ilyen célzattal évenként bemutatásra kerül a Közterületi Sorfák jegyzéke, amely a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezeténél is hozzáférhető, de pontos a Hirons és Sjöman 2018-as fakiválasztási útmutatója is.

Fotó: pixabay

Léteznek olyan kezdeményezések, amelyek arra irányulnak, hogy forgalmas városi utak mentén, ahol a gyalogosok nagymértékben kitettek a kipufogógázoknak, olyan növényeket ültetnek, amelyek fizikai akadályt, barriert képeznek a járókelők és a járművek között. A zöld infrastruktúra, beleértve a zöld falakat és tetőket, nagy potenciállal rendelkezik a városi légszennyezés megoldására. Az itt alkalmazott növények „porózus” természetűek, ami megkönnyíti a légszennyező anyagok lerakódását. Ezen kívül a különféle növényi élettani folyamatok lehetővé teszik a szennyező anyagok megkötését, így ezek a növények „élő szűrőként” működhetnek anélkül, hogy akut lombkárosodást szenvednének városi környezetben. A zöldfalak függőleges vonalvezetése követi a meglévő felületeket és növeli a szennyezők megkötését, emiatt passzív légszennyezés-csökkentő rendszerként ismertek. Előnyük, hogy az új épületeknél minimális módosítással már az épített környezethez igazíthatóak.

 

A városi szennyezősziget, mint új fogalom

A városi hősziget effektus kifejezést már biztosan sokat hallotta az, aki foglalkozik a városiasodás vagy a klímaváltozással. Ez a fogalom tulajdonképpen – és nagyon röviden kifejtve – azt jelenti, hogy a sűrűn lakott, erősen burkolt felületekkel rendelkező belvárosi területek, ahol sok az emeletes épület, de kevés a növényzet, erőteljesen felmelegednek – hőszigetet képezve – és csak nagyon lassan képesek visszahűlni. Ezeken a hőszigeteken a megemelkedett hőmérséklet egyaránt veszélyes az emberi egészségre és a környezetre is. Az utóbbi években megjelent a szakirodalmakban egy ezzel analóg fogalom is, mégpedig a városi szennyezősziget, amely szintén az urbanizáció, a túlzott energiafelhasználás, a közlekedés, ipar szerkezetében bekövetkezett intenzív változások eredménye.

Fotó: pixabay

Kimutatták, hogy a városi hőszigetek és a vidéki területek átlagos hőmérséklete között 11-12 °C is lehet az eltérés, az épületek hűtése pedig minden megemelkedett Celsius fokkal 0,45%-4,6%-kal növeli a villamosenergia felhasználást. Kifejezetten ijesztő adat, hogy 2016-os prognózisok szerint a lakóépületek és az ipari/ kereskedelmi egységek átlagos hűtésének mértéke az elkövetkező 30 évben ilyen fokozódó hőmérséklet növekedésnél akár 600-700%-kal is növekedhet. Ez pedig nem csak az egyre melegebb hőmérséklet, hanem a hűtési rendszerek által kibocsátott szennyező gázok fokozódó mennyiségéről is szól.

Fotó: pixabay

Na, de térjünk vissza a városi szennyezőszigetekre! A városi szennyezősziget fogalmat azért vezették be, hogy azonosítani tudják a szennyezőanyag-koncentráció térbeli és időbeli változásait, amelyek a városi környezetnek tulajdoníthatók. A két fogalom azért függ össze, mert a magas hőmérséklet hatással van a szennyező anyagokra, gondoljunk a fokozottabb ózontermelésre, vagy a kipufogógázok erőteljesebb párolgására, lebomlására. Egy konkrét példával szemléltetve mindezt: a városi hőszigetek területén a légkondicionáló berendezések hosszabb ideig és erősebben működnek. Működésükkel hőt termelnek, amely még tovább növeli a hőszigetek hőmérsékletét. Ezzel párhuzamosan pedig káros anyagokat bocsájtanak ki a környezetükbe, ezzel gyengítik az ózonréteget, ami miatt pedig még inkább melegszik a légkör.

 

Szerzők:
Kisvarga Szilvia – Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem,
Horotán Katalin – Eszterházy Károly Katolikus Egyetem

Felhasznált források:

  • Leung, D. Y. (2015). Outdoor-indoor air pollution in urban environment: challenges and opportunity. Frontiers in Environmental Science2, 69.
  • Barwise, Y., Kumar, P. Designing vegetation barriers for urban air pollution abatement: a practical review for appropriate plant species selection. npj Clim Atmos Sci 3, 12 (2020). https://doi.org/10.1038/s41612-020-0115-3
  • Paull, N. J., Krix, D., Irga, P. J., & Torpy, F. R. (2021). Green wall plant tolerance to ambient urban air pollution. Urban Forestry & Urban Greening63, 127201.
  • Piracha, A., & Chaudhary, M. T. (2022). Urban air pollution, urban heat island and human health: a review of the literature. Sustainability14(15), 9234.
  • Grote, R., Samson, R., Alonso, R., Amorim, J. H., Cariñanos, P., Churkina, G., … & Calfapietra, C. (2016). Functional traits of urban trees: air pollution mitigation potential. Frontiers in Ecology and the Environment14(10), 543-550.

agrotrend.hu / Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés