Fenntarthatóság

Innováció

A halak fejében is létezik egy belső GPS-rendszer

Lehet-e a halaknak belső navigációs rendszere? A tudósokat régóta foglalkoztatja ez a kérdés. Egy nemrég végzett kísérlet során úgy találták, hogy az aranyhal bizonyos csíkok mellett messzebbre úszik. A környezet megváltoztatása tehát megmutathatja, hogy ezek a lények hogyan mérik fel a távolságot a környezet vizuális sűrűsége alapján.

Az aranyhalak idejük nagy részét egy üvegakváriumban töltik, ahol fel és alá úsznak, ám a kutatók most azt találták, hogy kifinomult navigációs rendszerrel rendelkeznek, amely lehetővé teszi számukra a távolságok becslését.


Fotó: Pixabay

A tudósok korábban már kimutatták, hogy a legtöbb hal hatékonyan képes navigálni, továbbra is kérdések merültek fel az érintett mechanizmusokkal kapcsolatban. Szakemberek szerint ezek megértése segíthet rávilágítani arra, hogy hasonló agysejtek vesznek-e részt az emberi agy belső GPS-rendszerében.

Tudni akarjuk, hol vannak azok a sejtek, amelyek megjelennek az evolúciós fán – mondta Dr. Adelaide Sibeaux, az Oxfordi Egyetem munkatársa, a legújabb kutatás első szerzője a The Guardian online portálnak.

A Proceedings of the Royal Society B folyóiratban Sibeaux és munkatársai arról számolnak be, hogyan hoztak létre egy tartályt 2 centiméter széles fekete-fehér függőleges csíkokkal a falain, amelyeket hasonló csíkok kapcsoltak össze a padlón. A csapat ezután kilenc aranyhalat „tanított meg" úszni a tartály mentén, majd 70 centiméter megtétele után intettek nekik, hogy térjenek vissza a kiinduló helyzetükbe.

A kutatók ezután tesztelték az állatokat, hogy képesek-e megbecsülni ugyanazt a távolságot, de iránymutatás nélkül.

Valamennyi aranyhal összesen negyvenötször tette meg az utat minden háttérmintánál, amit videóra rögzítettek. Az elemzések után a kutatók azt találták, hogy egy hal átlagosan 74 centimétert tett meg, amihez 17 centimétert adhatunk vagy vehetünk el, ha az akváriumot függőleges, 2 centiméter széles csíkokkal látták el. Hasonló eredményeket kaptak, amikor a hátteret a bejelölt mintára kapcsolták.

A halak azonban lényegesen hamarabb fordultak vissza, amikor a csíkok függőlegesek voltak, de keskenyek, ami körülbelül 36 százalékkal túlbecsüli a megtett távolságot
– mutatott rá Sibeaux. – Vízszintes csíkok használatakor a halak úszási távolsága rendkívül változónak bizonyult, mert az állatok teljesen következetlenek voltak.

A tanulmány szerint az eredmények azt sugallják, hogy az aranyhalak egyfajta „optikai áramlási mechanizmust" használnak, amely a környezet vizuális sűrűségén alapul – más szóval nyomon követték, hogy milyen gyakran vált a függőleges minta fekete és fehér között, hogy megbecsüljék, mekkora utat tettek meg. Ahogy a világ „gyorsabban látszott elhaladni", amikor a csíkok szélessége csökkent, a halak túlbecsülték, hogy mennyit úsztak már.Sibeaux kiemelte azonban, hogy az emlősök, köztük az ember, másfajta optikai áramlási mechanizmust használnak, amely a vizuális jellemzők szögletes mozgásán alapul.

A most publikált eredmények azt is mutatják, hogy a vizuális alapú távolságinformációk használata evolúciós múltunk korai szakaszában jelent meg, mivel széles körben elterjedt az állatok különböző csoportjaiban.

agrotrend.hu / Origo

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés