Fenntarthatóság

Innováció

A borászok elégedettek, a minőség már most kiválónak ígérkezik

A szőlőtermelők kevésbé derűlátóak, mert sokan még a tavalyi árat sem kapták meg a felvásárlóktól, miközben a termelési árak sokat emelkedtek.

Abban mind a szőlőtermelők, mind a borászok egyetértenek, hogy emelni kellene az árat. Kérdés azonban, a piac mennyire tolerálná a legalább tízszázalékos boráremelést. A két megyei borvidéken összesen közel 63 ezer hektárnyi a borszőlő termőterülete. A szüreti munkák – egy-két ültetvény kivételével – október végére befejeződtek.

fotó: pixabay.com

Módos Ernő szekszárdi borász, az Alisca Borrend nagymestere szerint bár a mennyiséget és a lékinyerést tekintve kevesebb lett a termés az idén, de a must minősége, színanyaga, cukorfoka egyaránt kiváló lett. A savakra viszont figyelni kell, hívta fel a figyelmet a szakember. Általában jellemző, hogy a magas cukorfok mellett alacsonyabb a savtartalom, idén azonban előfordul, hogy egy-egy tételben bennragadt a sav. A laborvizsgálatoknak nagy szerepe van, főleg az almasavbomlás követésénél.Sajnos az elmúlt évben drágább lett minden eszköz, alapanyag, ami a termeléshez kell, így nagyon aktuális lenne a bor és a szőlő árának az emelése is, mondta Módos Ernő.

Bősz Adrián, a Szekszárdi Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke – aki maga is több ültetvénnyel rendelkező borász – elmondta, az eddigi hegyközségi adatok szerint a szekszárdi területeken hektáronként 68-70 mázsa, a bátaszéki hegyközség ültetvényein 85 mázsa szőlő termett, a borvidék hektáronkénti 75 mázsás termése így átlagosnak mondható. A későn indult szüret kezdetén úgy tűnt, hogy az aszály miatt kényszer­érett lesz a szőlő, de a laboratóriumi adatok ezt nem igazolták – tette hozzá.

A termést magas mustfok, sav-cukor egyensúly, jó színanyagok jellemzik. Jellemzően 21-23-as, egyes területeken 24-25-ös mustfokkal szüretelték a szőlőt. Pontos adatokat még nem látni, november végére érkeznek be a hegyközségekhez a végleges adatok. Ami a boráremelést illeti, Bősz Adrián szerint is időszerű a kérdés. Drágább lett a munkabér, a dugó, az energia, az üveg, a címke, a csomagolóanyag, szinte minden, ami a termeléshez kell, tette hozzá. Kérdés persze, a fogyasztó elviseli-e az áremelést, hiszen a bor nem tartozik a létszükséglethez, vagyis ha muszáj, könnyebben lemondanak róla, mint a húsról vagy a kenyérről.

Vesztergombi Csaba szekszárdi borásznál egy hete fejeződött be a szüret. Nagyon elégedettek, hiszen minden befért a tartályokba, náluk a mennyiség sem volt kevesebb mint tavaly, a minőség pedig egészen különleges, mondta a borász. A bor árának emelését ő is időszerűnek tartaná, hiszen nyolc éve nem volt drágulás ezen a területen. Ugyanakkor kérdés, a fogyasztók ezt hogyan fogadnák. A helyzetet nem könnyíti meg, hogy a kereskedők jelentős haszonnal dolgoznak, így a tízszázalékos áremelésből könnyen lesz több száz forint.

agrotrend.hu / teol.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nyakas Farm
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés