Természet

Természet

Lepkeinvázió zajlik a Duna-Tisza közén

Aki találkozik egy-egy példánnyal, aránylag könnyen megörökítheti, ugyanis a lepke nem félénk.

Azt hiszem, nem túlzás azt állítani, hogy zöldes gyöngyházlepke invázió folyik most a Duna-Tisza közén. Migráns példányok milliói özönlötték el a Kiskunság nagy részét a Tisza folyótól a solti Duna ártérig, és ma északon Nagykátától északra jutottak el a Nagykunságban– jellemezte a helyzetet bejegyzésében Sáfián Szabolcs.

FACEBOOK / SÁFIÁN SZABOLCS

A zöldes gyöngyházlepke – Argynnis pandora Magyarország egyik legnagyobb szárnyfesztávú nappali lepkéje. A faj hernyója ibolyán fejlődik. A zöldes gyöngyházlepke igen szép a fémes zöldes fizikai interferencia színnel a felszínén, és a bíborvörös folttal az elülső szárny fonákon.

A faj történelmileg számos helyről volt ismert, elsősorban a duna-tisza közi homokvidékről, de az 1900-as évek közepe-második felére szinte eltűnt az országból. Az 1990-es években kezdett újra megjelenni, gyakoribb csak a kiskunsági homokvidék egyes pontjain volt (Tatárszentgyörgy, Ópusztaszer).

Az utóbbi években terjedni látszik, korábban a Tiszántúlról csak igen kevés adata volt. A Viharsarokban csak elvétve lehetett kóbor példányaival találkozni, azonban már vagy 3 éve rendszeresen megjelenik. Gyakori volt tavaly a Bükk-fennsíkon is, ahová valószínűleg a nyári hőség elől húzódott fel tömegesen.

Egynemzedékes faj, általában május végén, június elején jelenik meg, de az idei korán érkezett tavasz kicsit megbolygatta a lepkék fenológiáját is, így történhetett meg, hogy a zöldes gyöngyházlepkék tömegesen kikeltek május elején és északra vándorolnak. Ezt a vándorlást lehet a napokban megfigyelni az ország középső területén. Az M5-ös autópálya Kecsekmét-Budapest szakaszán még gyorsan hajtva is ki lehet szúrni a vándorló példányokat, akik dél-észak irányban repülnek át az autópálya felett. Néhány napja Hatvanból hazafelé a Zagyva mellett is találtam, és Szolnok belterületén urbán környezetben is figyeltem meg vándorló példányt– sorolta Szabolcs a Sokszínű vidéknek.

A Magyarországi Nagylepke Térképezés Program koordinátora azt is kiemelte, hogy gyakorlatilag minden nektárforrást kihasználva csapatosan találkozhatnak ezekben a napokban a lepkékkel a zsályától a fagyalon és a gyalogakácon keresztül a homoki gyepek óriás virágú aszatjáig.

Az állatvédő azt kéri, aki teheti, segítsen feltérképezni a lepkéket, és töltsön fel minél több adatot amíg tart az intenzív rajzás.

agrotrend.hu/https://sokszinuvidek.24.hu/

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés