Természet

Kiránduljunk május elsején!

Május elsejére kiránduláshoz, szabadtéri programokhoz tökéletes időt jósoltak a meteorológusok. Habár a hét közepére esik a munkaszüneti nap, érdemes kihasználni a jó időt, ezért összegyűjtöttünk öt kiránduláshoz alkalmas helyszínt, amelyek közül bármelyik remek célpont lehet erre a napsütéses napra.

Szerdán, azaz május elsején is marad a napos, száraz idő, a csúcshőmérsékletet 22 és 27 fok között mérhetjük. Eső sehol sem fogja zavarni a szabadtéri programokat, egyedül az élénk, erős délkeleti szél lehet zavaró – számol be az Időkép.hu

Kirándulóhelyek mindenki számára

Dobogókő

Dobogókő elsősorban kitűnő megközelíthetősége és nagyszerű panorámát nyújtó kilátóhelyei miatt népszerű célpont. A 700 méteres tetőről, a Visegrádi-hegység legmagasabb csúcsáról lenyűgöző a panoráma, és kisebb-nagyobb körtúrákat is lehet tenni a csúcs körül, a legrövidebb (két kilométeres) a Thirring-körút a sárga jelzés mentén.

Alsó-Jegenye-völgy

Az Alsó-Jegenye-völgy egy mesébe illő kirándulóhely, amely a fővárostól nem messze található, Budapest és Solymár határán. A viszonylag könnyű, 5,6 kilométeres túra a Paprikás-patak mellett vezet végig, ahol a sárga sávot és a kék Mária-jelzéseket kell követnünk. Így juthatunk el a Budai-hegység legnagyobb vízeséséhez, amely közel öt méter magasból zúdul le. A patak partján sétálva az 1930-as években létrehozott strandfürdő maradványaiba ütközhetünk, majd egy erózió pusztította homokfalhoz érkezünk. A Rózsika-forrást és egy nagy tisztást elhagyva megpillanthatjuk a túra utolsó állomását, a solymári várat a 180 méter magas Mátyás-domb tetején.

Forrás: pxhere.com

Gyadai tanösvény

A Gyadai tanösvény vadregényes környezetben, hat kilométer hosszan elterülő kirándulóhely, amely a Dunakanyarban, a fővárostól körülbelül 40 kilométerre található. Az út a katalinpusztai kirándulóközponttól indul és a Naszály lankáin halad a Gyadai-rétig, majd visszakanyarodik a kiindulóponthoz. A Gyadai tanösvény óriási függőhídjairól, a mocsáron átívelő fapallóiról méltán híres, és miközben fantasztikusan szórakozunk a természet lágy ölén, még fontos ismeretek birtokába is kerülünk. Ugyanis a tanösvény 13 állomásán információs táblák mutatják be a környék állatvilágát.

Cuha-völgy: kisgyerekekkel is

A Bakony egyik legkedveltebb célpontja a Cuha-szurdok, ami könnyű túraútvonal, mivel kisgyerekes családok hétvégi kirándulóhelyének is ideális. Itt található a Cuha-völgyi Tanösvény, a Betyárpamlag-barlang, a Kőpince-forrás, és itt is lehet kalandos utazást tenni a Vinye–Porva–Csesznek útvonalon haladó kisvasúttal, mert egy kisvasutas kirándulás ezerszer jobb, mint egy sima gyalogtúra. A turistaút többször is keresztezi a Cuha-patakot. Ezért ilyenkor, tavasszal örömforrás, hogy a patak magas vízállásakor csak köveken átugrálva lehet keresztezni, amit a gyerekek igencsak szeretnek (érdemes gumicsizmát vinni).

A kisvasút Porva-Csesznek állomásán elvileg vasúttörténeti kiállítás is megtekinthető, és bár valószínűleg a jó idő szép számmal vonzza majd a kiránduló családokat, ezt a völgyet mindenképpen érdemes idén tavasszal meglátogatni.

Ilona-völgy: a legnagyobb természetes vízesés

A Mátrában található hazánk legnagyobb természetes vízesése, az Ilona-völgyi vízesés, amelynek tízméteres magasságát csak a mesterségesen kialakított lillafüredi vízesés körözi le. A látványossághoz vezető túraútvonal alig néhány kilométer. Parádfürdőtől indulva öt kilométeres gyaloglással érhető el. Azért érdemes ezekben a hetekben felkeresni a vízesést, mert igazán látványos oldalát csak a tavaszi vízhozam idején tekinthetjük meg, nyáron sokszor csak csordogál a mély sziklavájat között. Innen indul az Ilona-völgyi Geológiai Tanösvény is, ami még a nem túl gyakorlott túrázóknak is nagyjából három óra alatt bejárható. A 6,5 kilométer hosszú tanösvény a Keleti-Mátra földtani és egykori bányászati értékeit mutatja be.

Vácrátóti botanikus kert

Aki csak egy kisebb kirándulást tervez erre a napra, annak tökéletes választás a vácrátóti arborétum, ami 27 hektárjával az ország legnagyobb botanikus kertje. Aki kilátogat, azokat a virágzó jezsámenek gyönyörű látványa és finom illata fogadja. A hortenziafélék családjába tartozó, a kertkultúrában számos kelet-ázsiai és amerikai származású jezsámen faj, s ezek hibridje is ismert. A 19. század végén különösen népszerű díszcserjék voltak, nálunk is számtalan kertészeti fajtát ültettek.

Tematikus túra Budapesten

Ha pedig Budapesten kirándulna, ahhoz egy különleges túrát ajánlunk, melynek során Budapest legidősebb fáival ismerkedhet meg. Az Architextúra keretein belül Szende András mesél ezeknek a fáknak a lenyűgöző történetéről.

agrotrend.hu / hirado.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés
Hirdetés