Fenntarthatóság

Nem északi fény, hanem HAARP kísérlet?

Szombaton és vasárnap is félelmetes, elbűvölő vörös sarki fényt lehetett látni… legalábbis ezt hihettük. A látványos, de Magyarországon szokatlan fényjelenséget a Napból érkező töltött részecskék a Föld mágneses mezejével létrejövő kölcsönhatása okozza napkitörés után, viszont az alaszkai Fairbanks Egyetem is a napokban végzi HAARP kutatási programját.

Mint írták:

„A HAARP kutatási program november 4. és 7. között kutatási kampányt folytat a mesterséges légfény és a nagyon alacsony frekvenciájú/extrém alacsony frekvenciájú (VLF/ELF) rádióhullámok tanulmányozására.

Ennek a kutatási kampánynak a fő célja az optikai emissziót előidéző ionoszférikus mechanizmusok jobb megértése, valamint annak vizsgálata, hogy bizonyos típusú ionoszférikus hullámok képesek-e felerősíteni a VLF/ELF hullámokat. További kísérletek célja annak megállapítása, hogy a műholdak képesek-e használni az ionoszférában lévő plazmahullámokat az ütközések észlelésére és elkerülésére

– olvasható a közleményben (Forrás)

De mi is ez a HAARP

A Wikipédiában többek között ezt olvashatjuk:

A HAARP a High Frequency Active Auroral Research Program nemzetközileg ismert rövidítése, ami magyarul „rövidhullámmal működő, sarki fényjelenséget kutató program”-nak fordítható. A HAARP egy tudományos törekvés, melynek célja az ionoszféra viselkedésének és tulajdonságainak tanulmányozása, illetve az eredmények alkalmazása a kommunikációs és felügyeleti rendszerek kialakításában, polgári és védelmi célokra egyaránt.

Hivatalos szakirodalma szerint a kutatást az Egyesült Államok Haditengerészete (U.S. Navy) és Légiereje (U.S. Airforce) az alaszkai székhelyű Fairbanks Egyetemmel karöltve finanszírozza, illetve a DARPA (Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége), mely utóbbi szervezet érdekessége, hogy kizárólag az amerikai védelmi minisztérium felső vezetésének van alárendelve. Körülbelül 240 munkatársa van, éves költségvetése mintegy 3,2 milliárd dollár.

 

(Nyitókép: Sarki fény Nagykanizsáról, 2023. november 5-én. MTI/Varga György)

agrotrend.hu / haarp.gi.alaska.edu / Wikipedia

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés